> Blog > Kuchnia z wyspą w bloku – czy to możliwe?

Kuchnia z wyspą w bloku – czy to możliwe?

11.05.2021

Kuchnia z wyspą w bloku – czy to możliwe?

Kuchnia z wyspą to marzenie wielu z nas. Jest bardzo praktyczna w codziennym użytkowaniu, tworzy wrażenie spójności i sprawdza się świetnie w kuchniach otwartych na salon – a takie w dzisiejszych czasach projektuje się najczęściej. Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy mieszkamy w bloku a nasza kuchnia jest niewielka? Czy niewystarczający metraż przekreśla nasze marzenie o posiadaniu kuchni z wyspą? Niekoniecznie!

Czy niewielka przestrzeń przekreśla marzenie o wyspie w kuchni?

Panuje przekonanie, że kuchnia z wyspą powinna być zaprojektowana w myśl zasady “trójkąta roboczego”. Na czym ona polega? W pierwszym wierzchołku trójkąta powinien znajdować się zlew, w drugim lodówka, w trzecim kuchenka i piekarnik, a na samym środku trójkąta – wyspa. Kuchnie w bloku nie zawsze dają nam możliwość urządzenia przestrzeni tą metodą. Często są z góry zaprojektowane w określony sposób, którego później nie możemy zmienić. Mimo to, przy odrobinie chęci, w takim miejscu mogą powstać wyjątkowe aranżacje. Mała kuchnia daje nam spore możliwości, jednak tylko wtedy, gdy przestrzegamy pewnych reguł. Jeśli decydujesz się na kuchnię z wyspą, o jakich zasadach musisz pamiętać?

  • Różnego rodzaju szafki i szuflady powinny móc otwierać się na oścież. Należy więc zachować między wyspą a innymi kuchennymi meblami odpowiednią odległość – by drzwi szafek nie obijały się o wyspę.
  • Kuchnię z wyspą powinno się projektować tak, aby szerokość przejścia wynosiła od 110-125 centymetrów. Ta zasada usprawni codzienne funkcjonowanie w kuchni. 
  • W planach należy także uwzględnić drogę prowadzącą do wyjścia z kuchni. Powinna mieć co najmniej 1 metr szerokości – zarówno ze względów funkcjonalnych, jak i bezpieczeństwa. 

W kuchni, zamiast wysypy, często wykorzystuje się również stół barowy. Z czego słynie takie rozwiązanie? Jakie są jego zalety i czy może okazać się lepszym wyjściem w bloku niż wyspa? O tym przeczytasz w artykule https://indecokrakow.pl/2020/08/18/stol-barowy-czy-wyspa-co-lepiej-sprawdzi-sie-w-nowoczesnej-kuchni/. My wrócimy jednak do naszej wyspy.

Metoda na stworzenie kuchni z wyspą w bloku!

Jak sprawić, by wszystkie zasady dotyczące ustawiania wyspy w kuchni stały się nieistotne? To proste – zdecydować się na ruchomą wyspę! Oczywiście, zazwyczaj spotykamy się z wyspą, która jest już na stałe zamontowana pośrodku kuchni. Małe pomieszczenia rządzą się jednak swoimi prawami – dlatego wymyślono wyspę ruchomą.

Wyspa ruchoma to zazwyczaj mebel na kółkach. Dzięki zastosowaniu tak funkcjonalnego rozwiązania, możemy ją z łatwością przesuwać. Gdy gotujemy, warto postawić ją na środku kuchni, a w momencie, gdy skończymy – przesunąć pod ścianę. Z takiego pomysłu ucieszą się z pewnością wszyscy amatorzy domowego gotowania! Wyspy na kółkach są często wyposażone w różnego rodzaju powierzchnie, regulowane półki, uchwyty, które możemy wykorzystać. Te z metalową powierzchnią świetnie nadają się do krojenia! Dlatego, wyspy ruchome mogą sprawdzać się nawet lepiej, niż te montowane na stałe.

NASZA SIEDZIBA