> Blog > Kuchnia połączona z salonem – jak ją funkcjonalnie urządzić?

Kuchnia połączona z salonem – jak ją funkcjonalnie urządzić?

12.08.2020

Kuchnia połączona z salonem – jak ją funkcjonalnie urządzić?

W nowoczesnych aranżacjach coraz częściej łączy się ze sobą dwa pomieszczenia. Są to przeważnie kuchnia oraz salon. Dzięki takiemu zabiegowi mamy bardzo duże możliwości aranżacyjne. Niekiedy jednak funkcjonalne rozplanowanie wnętrza bywa niezwykle uciążliwe. Każdy z elementów wyposażenia powinien bowiem zagościć w odpowiednim miejscu. Jak zatem urządzić kuchnię połączoną z salonem? Sprawdź nasz poradnik!

Krok 1: meble 

Kluczem do udanej i funkcjonalnej aranżacji kuchni połączonej z salonem są oczywiście meble. Najlepiej, gdy w obydwu częściach utrzymamy jeden styl dekoratorski. Warto zatem w pierwszej kolejności rozeznać oferty poszczególnych firm, takich jak np. Indeco. W przypadku małych lub nieustawnych mieszkań niezastąpione mogą okazać się kuchnie na wymiar. Kraków to miasto, w którym nie brak fachowców wykonujących tego typu usługi. Warto zatem najpierw dokładnie przemyśleć całą koncepcję i wybrać najlepsze możliwe rozwiązanie.

Jeśli natomiast chodzi o układ mebli, wszystko zależy od ilości dostępnej przestrzeni. Warto jednak pamiętać, by między kuchnią a salonem stworzyć delikatne odcięcie. Przydatna może okazać się zatem np. wyspa kuchenna. Z jej pomocą lekko odgrodzimy obydwa pomieszczenia, jednak nadal będą one tworzyły spójne wnętrze. Szeroki wybór tego typu elementów wyposażenia oferuje wspomniana wcześniej firma Indeco. Kuchnia z salonem zaprojektowana przez specjalistów z pewnością spełni wszelkie nasze oczekiwania. Nie bójmy się zatem sięgnąć po cenne porady fachowców. 

Krok 2: podłoga

Większość z nas podczas aranżacji kuchni połączonej z salonem popełnia jeden bardzo duży błąd. Jest nim zastosowanie dwóch różnych rodzajów posadzek w tych pomieszczeniach. Przez takie działanie tworzymy bardzo wyraźne odcięcie, które nie jest wskazane. O wiele lepiej umieścić na podłodze ten sam materiał. Pamiętajmy jednak, by wybrać taki, który sprawdzi się zarówno w kuchni, jak i salonie. Klasyczne płytki ceramiczne czy panele drewniane zastąpmy zatem np. płytkami winylowymi czy ozdobnym gresem. Na środku części wypoczynkowej możemy dodatkowo umieścić miękki dywan, który doda naszemu salonowi przytulnego charakteru. 

Zajrzyj także do artykułu „Kuchnia na wysoki połysk – czy to dobry pomysł?„.

Krok 3: ściany

Tak samo, jak w przypadku podłóg, należy postępować również ze ścianami. Wybierzmy zatem jeden kolor bazowy, który zagości w obydwu częściach. Aby jednak cała aranżacja nie była zbyt nudna, postarajmy się subtelnie wpleść do niej dodatki i urozmaicenie. W okolicach zlewu możemy umieścić szkło lacobel bądź oryginalną mozaikę, natomiast na jednej ze ścian w salonie tapetę nawiązującą wzorem oraz barwą do kuchennej ozdoby. 

Krok 4: oświetlenie

Elementem, o którym nie powinniśmy zapomnieć w kuchni połączonej z salonem, jest zdecydowanie oświetlenie. Lampy umieszczone na środku pomieszczenia mogą bowiem okazać się niewystarczające. Aby zatem zadbać o funkcjonalność oraz użyteczność, starajmy się umieścić np. kinkiety w miejscach, w których konieczna jest dodatkowa porcja światła. Małe lampki sprawdzą się z pewnością w okolicach blatu oraz zlewu, a także tuż przy zestawie wypoczynkowym. 

Krok 5: dekoracje

W kuchni połączonej z salonem warto również bardzo dokładnie przemyśleć wszelkie dodatki oraz dekoracje. Starajmy się wybierać elementy, które oprócz funkcji czysto ozdobnej, będą również w pewien sposób funkcjonalne. Duża ilość zbędnych dodatków sprawi, że wnętrze stanie się mało użyteczne, a poszczególne przedmioty zaczną jedynie zbierać kurz. 

NASZA SIEDZIBA