> Blog > Wieszanie szafek kuchennych na listwie – co warto wiedzieć?

Wieszanie szafek kuchennych na listwie – co warto wiedzieć?

07.07.2024

Wieszanie szafek kuchennych na listwie – co warto wiedzieć?

Montaż wiszących szafek może wydawać się skomplikowanym zadaniem. Istnieje jednak sposób, który znacząco ułatwia ten proces – wieszanie szafek kuchennych na listwie montażowej. To rozwiązanie nie tylko przyspiesza pracę, ale również gwarantuje stabilność i precyzyjne umieszczenie szafek na ścianie. O czym jednak pamiętać, mocując szafki w ten sposób? Sprawdź nasz poradnik na ten temat!

Wieszanie szafek kuchennych na listwie – krok po kroku

Montaż szafek kuchennych na listwie montażowej to świetne rozwiązanie, które znacząco ułatwia cały proces, zapewniając stabilność i wysoką estetykę. Możesz zdecydować się na taką formę mocowania niezależnie od tego, czy wybierasz meble kuchenne na zamówienie, czy gotowe rozwiązanie. Aby wszystko przebiegło sprawnie i bez niespodzianek, warto jednak pamiętać o kilku istotnych kwestiach oraz krokach. Jakich?

Krok 1 – przygotowanie ściany

W pierwszej kolejności musisz upewnić się, że ściana, na której planujesz zamontować szafki, jest odpowiednio przygotowana. Powinna być równa, czysta i wolna od wszelkich uszkodzeń czy nierówności, które mogłyby wpłynąć na stabilność zamontowanych szafek. 

Bardzo ważne jest sprawdzenie nośności ściany, szczególnie jeśli zamierzasz powiesić cięższe szafki lub wypełnić je dużą ilością przedmiotów. Jeśli masz do czynienia ze ścianą gipsowo-kartonową, konieczne może być znalezienie i wykorzystanie elementów konstrukcyjnych ściany, takich jak słupki, aby zapewnić wystarczające wsparcie. 

Właściwe przygotowanie ściany to podstawa, która zapewni, że szafki będą bezpiecznie i solidnie zamontowane. Nie pomijaj nigdy tego ważnego kroku.

Krok 2 – wymierzenie miejsca pod listwę

W kolejnym kroku dokładnie wymierz i zaznacz miejsca, w których zamontujesz listwy montażowe. Precyzyjne oznaczenie punktów montażu jest kluczowe, ponieważ zapewni, że listwy, a co za tym idzie, również szafki, będą zamocowane idealnie poziomo. Użyj poziomicy, aby upewnić się, że wszystkie linie są równe i że nie ma żadnych odchyłek. 

Nieprawidłowe wyrównanie listwy może spowodować, że szafki będą wisiały krzywo, co nie tylko wygląda nieestetycznie, ale również może wpływać na ich funkcjonalność i stabilność. 

Warto również zwrócić uwagę na wysokość montażu – szafki powinny być zawieszone na odpowiedniej wysokości, aby zapewnić wygodę użytkowania. Najczęściej zaleca się montaż min. 45 cm nad blatem.

Krok 3 – wybór odpowiednich kołków

Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest wybór odpowiednich kołków i wkrętów, dostosowanych do rodzaju ściany, na której będą montowane szafki. Inne kołki będą odpowiednie do ścian gipsowych, a inne do betonowych czy ceglanych. Znajdź więc takie elementy mocujące, które będą odpowiednie i zagwarantują wysoką stabilność.

Krok 4 – mocowanie haczyków i wieszanie szafek w odpowiedniej kolejności

Kiedy już przygotujesz ścianę i zamontujesz listwy montażowe, następnym krokiem jest przymocowanie odpowiednich elementów do szafek, aby można je było bezpiecznie zawiesić na listwie. Haczyki czy zawieszki najczęściej będą dołączone do zestawu wraz z instrukcją, w jaki sposób należy je zamocować. Metod jest kilka, w zależności od producenta czy rodzaju listwy montażowej. Elementy te mocuje się w górnej części szafek.

Kiedy jesteś pewien, że wszystko jest odpowiednio przygotowane, zawieś szafki na listwie montażowej, upewniając się, że zawieszki są prawidłowo zaczepione i szafki są stabilne. Pamiętaj, aby zachować przy tym odpowiednią kolejność. Jeśli masz meble narożne, najpierw mocuj właśnie je. Jeśli wszystkie szafki mają wisieć na jednej ścianie, wtedy zacznij od dowolnej strony, idąc po kolei.

I to tyle! Widzisz już, że wieszanie szafek kuchennych na listwie jest bardzo proste? W takim razie nie bój się takiego rozwiązania. Stabilność i wysoka estetyka są dzięki temu gwarantowane!

NASZA SIEDZIBA