> Blog > Rodzaje frontów kuchennych – przegląd

Rodzaje frontów kuchennych – przegląd

20.05.2024

Rodzaje frontów kuchennych – przegląd

Niezależnie od tego, czy wybierasz meble kuchenne na zamówienie, czy stawiasz na gotowe zestawy, zawsze masz jedną bardzo ważną decyzję do podjęcia. Jaką? Chodzi oczywiście o wybór frontów. To element, który ma ogromne znaczenie zarówno dla estetyki aranżacji, jak i funkcjonalności całego wnętrza. Jakie masz możliwości? Jakie są rodzaje frontów kuchennych? Przeczytaj artykuł, aby się tego dowiedzieć!

Rodzaje frontów kuchennych – kilka ciekawych propozycji

Rodzaje frontów do kuchni można podzielić na kilka kategorii w zależności od materiału i wykończenia. Poniżej omówimy propozycje drewniane, laminowane, lakierowane, akrylowe, szklane i metalowe. 

Fronty drewniane

Zacznijmy od frontów drewnianych. Te można podzielić na modele wykonane z litego drewna oraz fornirowane. 

W pierwszym przypadku całość składa się z trwałego i estetycznego jednego rodzaju naturalnego drewna. Takie fronty są bardzo eleganckie i dostojne, ale mogą być podatne na wilgoć i zmiany temperatury. Pod względem ceny trzeba oczywiście liczyć się z wysokimi kosztami.

Fronty fornirowane są z kolei wykonane z cienkiej warstwy naturalnego drewna naklejonej na płytę meblową. Dzięki temu wyglądają jak te z drewna litego, przejmują większość ich właściwości, ale są bardziej przystępne cenowo.

Fronty laminowane

Fronty laminowane dzielimy na te z laminatu HPL i folii PCV. 

HPL, czyli High Pressure Laminate, jest wytrzymały, odporny na zarysowania i wilgoć. Występuje w wielu wzorach i kolorach. 

Drugi rodzaj frontów laminowanych to płyta MDF pokryta folią z tworzywa sztucznego. Jest odporna na wilgoć i łatwa do utrzymania w czystości, ale może się odkształcać pod wpływem wysokiej temperatury.

Fronty lakierowane

Kolejne rodzaje frontów do kuchni to te lakierowane. Występują w wykończeniu matowym oraz połyskującym. 

Pierwsze z nich są gładkie i eleganckie, ale mogą być trudniejsze do utrzymania w czystości, ponieważ matowe powierzchnie łatwiej się brudzą. 

Fronty z połyskiem wyglądają bardzo efektownie i odbijają światło. Będą optycznie powiększać przestrzeń. Wymagają jednak częstego czyszczenia, ponieważ ślady palców są na nich dość widoczne. 

Pod względem trwałości, oba rodzaje są niezwykle wytrzymałe i odporne na warunki panujące w kuchni. 

Fronty akrylowe

Fronty akrylowe mają błyszczącą powierzchnię, która jest bardzo odporna na zarysowania i łatwa do utrzymania w czystości. Powierzchnia akrylowa nie wchłania wilgoci, co czyni ją idealną do kuchni. Do tego nie przyciąga kurzu. Zdecydowanie ułatwia to utrzymanie frontów w czystości. Fronty akrylowe są jednak często droższe od standardowych laminatów. 

Fronty szklane i metalowe

Warto pamiętać, że są również dość nietypowe rodzaje frontów kuchennych. Mowa tutaj o propozycjach szklanych oraz metalowych. 

W pierwszym przypadku masz do dyspozycji modele lakierowane, czyli pokryte od tyłu warstwą lakieru i matowe. Wtedy szkło jest specjalnie matowione, aby nadać mu charakterystycznego wyglądu. Propozycje te są nowoczesne i eleganckie, ale wymagają bardzo starannej pielęgnacji.

Fronty metalowe, choć na razie mało popularne, wyglądają bardzo ciekawie. Nadają wnętrzu lekko surowego charakteru, są bardzo trwałe i higieniczne. Bywają jednak podatne na zarysowania i odciski palców.

Które rodzaje frontów do kuchni wybrać? Podsumowanie

Zastanawiając się, jakie rodzaje frontów kuchennych wybrać do swojego wnętrza, musisz w pierwszej kolejności określić, na czym dokładnie Ci zależy. Dużo zależy bowiem od stylu wnętrza, budżetu oraz preferencji dotyczących trwałości i łatwości utrzymania. 

Za wyjątkowo trwałe uznaje się m.in. fronty drewniane czy akrylowe. Są to jednak dość drogie propozycje, dlatego w większości przypadków ciekawą alternatywą bywają fronty laminowane i lakierowane. Szklane i metalowe są z kolei dość ekstrawaganckie, jednak niekiedy stanowią cudowną kropkę nad i całej aranżacji. 

Wybór należy jednak zawsze do Ciebie. Zastanów się, co będzie najlepsze dla Ciebie i Twojego wnętrza. 

NASZA SIEDZIBA