> Blog > Na jakiej wysokości blat kuchenny? Praktyczny poradnik

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Praktyczny poradnik

22.04.2024

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Praktyczny poradnik

Wysokość blatu kuchennego jest kluczowym elementem każdej kuchni. Wpływa nie tylko na wygodę użytkowania, ale również na ergonomiczność i funkcjonalność wnętrza. Wybór odpowiedniej wartości może jednak stanowić wyzwanie. W tym artykule postaramy się więc podpowiedzieć, na jakiej wysokości blat kuchenny sprawdza się najlepiej. Zobacz koniecznie!

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Standardowa uniwersalna wartość

Wiele osób, zarówno tych decydujących się na kuchnie na wymiar, jak i sięgających po gotowe zestawy mebli, stawia najczęściej na tzw. standardową wysokość blatu w kuchni. Jest to rozwiązanie uznawane poniekąd za uniwersalne. W większości wnętrz blat zamocowany jest więc na wysokości ok. 85 cm od posadzki. Czy to dobre wyjście? I tak, i nie.

Musisz bowiem pamiętać, że wartość ta poniekąd uwarunkowana jest klasyczną wysokością szafek. W większości gotowych zestawów meble mają ok. 80 cm. Nakładając na nie blat, zyskujesz wspomniane już ok. 85 cm. Nie będzie to jednak ergonomiczna wartość dla każdego z nas. Taka wysokość blatu kuchennego polecana jest głównie dla osób średniego wzrostu, a więc tych mierzących 160-165 cm. 

Wysokość blatu w kuchni - uniwersalne rozwiązanie na 85 cm
Blat znajdujący się na wysokości ok. 85 cm to uniwersalne, bardzo często stosowane rozwiązanie.

Jeśli należysz do grupy o przeciętnym wzroście, ta wysokość będzie wystarczająco wygodna i pozwoli Ci czerpać pełne korzyści z funkcjonalności blatu. W codziennych obowiązkach nie będziesz musiał pochylać się ani nadmiernie sięgać. Wpłynie to pozytywnie na Twoją wygodę i zdrowie.

Niższe osoby przy takim blacie mogą mieć problem z wykonywaniem niektórych czynności. Wyższe z kolei będą cały czas się garbić, co może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Lepiej więc dobrać wysokość blatu w kuchni indywidualnie do swoich potrzeb. 

Jakie są optymalne wysokości blatu?

Co ciekawe, w teorii blaty kuchenne powinny mieć różne wysokości w zależności od rodzaju wykonywanej przy nich pracy. Jakie?

Wiadomo jednak, że mało kto zdecyduje się na umieszczenie w swojej kuchni blatów różnej wysokości. Taka praktyka jest powszechna np. w Wielkiej Brytanii, jednak w naszym kraju najczęściej wysokość dopasowuje się do najczęściej wykonywanych w kuchni czynności. 

Jak dobrać wysokość blatu kuchennego do swoich potrzeb?

Aby dowiedzieć się, na jakiej wysokości blat kuchenny będzie w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem, wystarczy wykonać szybki test lub obliczyć idealną wartość za pomocą pewnego wzoru. Poniżej czekają na Ciebie cenne wskazówki.

Wykonaj test łokcia

Najłatwiejszym sposobem na to, by dowiedzieć się, na jakiej wysokości powinien być zamocowany blat w Twojej kuchni, jest tzw. test łokcia. W tym celu stań prosto i ugnij ręce w łokciach pod kątem 90 cm. Sprawdź, na jakiej wysokości nad posadzką znajdują się wtedy Twoje łokcie, a następnie odejmij od tej wartości ok. 10-15 cm i gotowe! Otrzymany wynik jest dla Ciebie optymalną wysokością, na jakiej powinieneś zamontować blat.  

Wykonanie tego testu sprawi, że blat będzie idealnie dopasowany do Twojej sylwetki. Szybko przełoży się to na wyższy komfort pracy. Dzięki temu unikniesz problemów z kręgosłupem i zmęczeniem, a każda czynność, od przygotowania posiłków po sprzątanie, będzie znacznie przyjemniejsza.

Wzór, dzięki któremu otrzymasz najlepszą wysokość blatu kuchennego

To, na jakiej wysokości blat kuchenny zamontować, pomoże Ci wskazać także pewien matematyczny wzór. Wystarczy, że podzielisz swój wzrost przez dwa i dodasz do wyniku 5 cm. Tym samym, jeśli mierzysz 174 cm, optymalna wysokość blatu to dla Ciebie 92 cm. 

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Oblicz to za pomocą wzoru
Aby określić, na jakiej wysokości powinien znajdować się blat kuchenny, oblicz to, wykorzystując zaprezentowany wzór.

Wartość obliczona tym wzorem sprawi, że Twoje ręce będą ustawione w naturalnej pozycji. Efekt? Mniejsze zmęczenie, lepsze samopoczucie oraz większa efektywność w kuchni.

Jeśli kuchnia ma być przeznaczona dla kilku osób cechujących się różnym wzrostem, należy kierować się optymalną wysokością tej, która będzie najczęściej przyrządzać posiłki czy wykonywać wszelkie obowiązki.

Możesz też zdecydować się na alternatywne rozwiązania. Jakie? Wstawienie wyspy kuchennej z wyższym blatem, zakup specjalnej deski do krojenia z nóżkami czy nawet zakup podnóżka dla niższych domowników.

Wysokość blatu w kuchni może być różna na wyspie i półwyspie
Wyspa czy półwysep mogą być wyższe niż reszta zabudowy z blatem. Wtedy świetnie sprawdzą się dla wyższych członków rodziny.

Wysokość blatu w kuchni – krótkie podsumowanie

Jednym z najważniejszych aspektów podczas projektowania wnętrza powinna być zatem wysokość blatu kuchennego. Wnętrze stanie się wtedy niebywale funkcjonalne. Standardowo blat umieszcza się ok. 85 cm nad posadzką. Jest to jednak wartość polecana głównie dla osób o średnim wzroście.

Pamiętaj jednak, że dobrze dobrana wysokość blatu w kuchni to nie tylko inwestycja w wygodę, ale także w zdrowie i efektywność pracy w kuchni. Ergonomiczne rozwiązania pomogą Ci uniknąć problemów z kręgosłupem, zmniejszą ryzyko zmęczenia i sprawią, że Twoja kuchnia stanie się przyjaznym miejscem do pracy na co dzień.

Aby dobrać najlepszą wysokość dla siebie, wykonaj test łokcia lub podstaw swój wzrost pod przedstawiony powyżej wzór. Jeśli z kuchni będzie korzystać cała rodzina, najlepiej wartość dobrać do wzrostu osoby, która będzie spędzać w niej najwięcej czasu. I gotowe!

Pamiętaj, że kuchnia to serce domu, a odpowiednio zaprojektowana przestrzeń może uczynić gotowanie prawdziwą przyjemnością. Ciesz się kuchnią, w której każdy element, w tym blat, odpowiada Twoim potrzebom!

15 latna rynku

ponad 1000projektów kuchni

wysokajakość obsługi

blumw naszych pracach

szybkawycena

Zapytaj o wycenę już teraz!

Zapytaj o cenę

Termin realizacji to 6-10 tygodni w zależności od wybranych materiałów.