> Blog > Na jakiej wysokości blat kuchenny? Praktyczny poradnik

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Praktyczny poradnik

22.04.2024

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Praktyczny poradnik

Wysokość blatu kuchennego jest kluczowym elementem każdej kuchni. Wpływa nie tylko na wygodę użytkowania, ale również na ergonomiczność i funkcjonalność wnętrza. Wybór odpowiedniej wartości może jednak stanowić wyzwanie. W tym artykule postaramy się więc podpowiedzieć, na jakiej wysokości blat kuchenny sprawdza się najlepiej. Zobacz koniecznie!

Na jakiej wysokości blat kuchenny? Standardowa uniwersalna wartość

Wiele osób, zarówno tych decydujących się na kuchnie na wymiar, jak i sięgających po gotowe zestawy mebli, stawia najczęściej na umieszczenie blatu na tzw. standardowej wysokości. Jest to rozwiązanie uznawane poniekąd za uniwersalne. W większości wnętrz blat zamocowany jest więc na wysokości ok. 85 cm od posadzki. Czy to dobre wyjście? I tak, i nie.

Musisz bowiem pamiętać, że wartość ta poniekąd uwarunkowana jest klasyczną wysokością szafek. W większości gotowych zestawów meble mają ok. 80 cm. Nakładając na nie blat, zyskujesz wspomniane już ok. 85 cm. Nie będzie to jednak ergonomiczna wartość dla każdego z nas. Taka wysokość polecana jest głównie dla osób średniego wzrostu, a więc tych mierzących 160-165 cm. 

Niższe osoby przy takim blacie mogą mieć problem z wykonywaniem niektórych czynności. Wyższe z kolei będą cały czas się garbić, co może prowadzić do licznych problemów zdrowotnych. Lepiej więc dobrać wysokość blatu kuchennego indywidualnie do swoich potrzeb. 

Jak dobrać wysokość blatu kuchennego do swoich potrzeb?

Aby dowiedzieć się, na jakiej wysokości blat kuchenny będzie w Twoim przypadku najlepszym rozwiązaniem, wystarczy wykonać szybki test lub obliczyć idealną wartość za pomocą pewnego wzoru. Poniżej czekają na Ciebie cenne wskazówki.

Wykonaj test łokcia

Najłatwiejszym sposobem na to, by dowiedzieć się, na jakiej wysokości powinien być zamocowany blat w Twojej kuchni, jest tzw. test łokcia. W tym celu stań prosto i ugnij ręce w łokciach pod kątem 90 cm. Sprawdź, na jakiej wysokości nad posadzką znajdują się wtedy Twoje łokcie, a następnie odejmij od tej wartości ok. 10-15 cm i gotowe! Otrzymany wynik jest dla Ciebie optymalną wysokością, na jakiej powinieneś zamontować blat.  

Wzór, dzięki któremu otrzymasz najlepszą wysokość blatu

To, na jakiej wysokości blat kuchenny zamontować, pomoże Ci wskazać także pewien matematyczny wzór. Wystarczy, że podzielisz swój wzrost przez dwa i dodasz do wyniku 5 cm. Tym samym, jeśli mierzysz 174 cm, optymalna wysokość blatu to dla Ciebie 92 cm. 

Jeśli kuchnia ma być przeznaczona dla kilku osób cechujących się różnym wzrostem, należy kierować się optymalną wysokością tej, która będzie najczęściej przyrządzać posiłki czy wykonywać wszelkie obowiązki.

Wysokość blatu w kuchni – krótkie podsumowanie

Jednym z najważniejszych aspektów podczas projektowania wnętrza powinna być zatem wysokość blatu. Kuchnia stanie się wtedy niebywale funkcjonalna. Standardowo blat umieszcza się ok. 85 cm nad posadzką. Jest to jednak wartość polecana głównie dla osób o średnim wzroście.

Aby dobrać najlepszą wysokość dla siebie, wykonaj test łokcia lub podstaw swój wzrost pod przedstawiony powyżej wzór. Jeśli z kuchni będzie korzystać cała rodzina, najlepiej wartość dobrać do wzrostu osoby, która będzie spędzać w niej najwięcej czasu. I gotowe! 

NASZA SIEDZIBA