> Blog > Wysokość okapu nad płytą indukcyjną – jaka sprawdzi się najlepiej?

Wysokość okapu nad płytą indukcyjną – jaka sprawdzi się najlepiej?

22.01.2024

Wysokość okapu nad płytą indukcyjną – jaka sprawdzi się najlepiej?

Okap to sprzęt, który zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Z jego pomocą jesteś w stanie szybko pozbyć się zapachu gotowanych potraw, unoszących się w powietrzu drobinek tłuszczu czy nawet pary wodnej i dymu. Aby jednak urządzenie to działało tak, jak należy, trzeba umieścić je we właściwym miejscu. 

Jaka jest więc zalecana wysokość okapu nad płytą indukcyjną? Jakie odległości są wskazane w zależności od rodzaju sprzętu? Sprawdź odpowiedź na te pytania i planuj kuchnie na wymiar z uwzględnieniem każdego szczegółu!

Na jakiej wysokości okap nad płytą indukcyjną i dlaczego jest to takie ważne?

Na samym początku warto uzmysłowić sobie, dlaczego odpowiednia wysokość okapu nad płytą indukcyjną jest taka ważna. Zasada oczywiście jest w tym przypadku dość prosta. 

Jeśli umieścisz go zbyt wysoko, urządzenie może nie poradzić sobie idealnie z usuwaniem z powietrza tego, co wytwarza się podczas gotowania. Gdy z kolei umieścisz okap zbyt nisko, korzystanie z płyty indukcyjnej będzie mało komfortowe i dość problematyczne. Warto więc już na etapie projektowania kuchni zastanowić się, na jakiej wysokości okap nad płytą indukcyjną będzie najlepszym wyjściem. 

Jak się jednak okazuje, wartości te różnią się w zależności od rodzaju urządzenia. Niektóre modele mocuje się bowiem ok. 50 cm nad kuchenką, a inne nawet pod samym sufitem, a więc 150 cm nad blatem. Jakie są więc zalecenia dla poszczególnych rozwiązań?

Wysokość okapu nad płytą indukcyjną w zależności od jego rodzaju

Teraz przejdźmy już do konkretów. Na jakiej wysokości okap nad płytą indukcyjną? Jeśli zdecydujesz się na model podszafkowy, warto zachować odległość ok. 50 cm. Najczęściej właśnie na takiej wysokości wiesza się górne szafki, a więc nie musisz w tym przypadku niemalże niczym się martwić. Oczywiście, niekiedy zabudowa jest umieszczona nieco wyżej, jednak kilka dodatkowych centymetrów z pewnością nie będzie przeszkodą.

Modele wyspowe, kominowe oraz szafkowe montuje się z kolei nieco wyżej. Tutaj zalecana wysokość okapu nad płytą indukcyjną wynosi ok. 60-70 cm. 

Nieco inne zalecenia pojawiają się w przypadku okapów skośnych. Te mocuje się bowiem pod skosem, a nie bezpośrednio nad płytą. Tym samym dolna krawędź takiego urządzenia powinna znaleźć się na wysokości ok. 40-50 cm.

Na koniec został nam jeszcze jeden rodzaj okapu – sufitowy. W tym przypadku, jak sama nazwa wskazuje, modele te znajdują swoje miejsce na suficie, a więc nawet do 150 cm nad płytą. Są to jednak rozwiązania mające bardzo mocny nawiew. Są idealnie dostosowane do mocowania w ten sposób, więc nie musisz się martwić, czy spiszą się w Twoim przypadku. 

Jak zatem widzisz, wysokość okapu nad płytą indukcyjną jest zależna od tego, na jaki rodzaj urządzenia postawisz. Modele podszafkowe wiesza się ok. 50 cm nad kuchenką, wyspowe, kominowe oraz szafkowe na wysokości ok. 60-70, a krawędź skośnych powinna znajdować się ok. 40-50 cm nad miejscem do gotowania. Okap sufitowy mocuje się z kolei na suficie, a więc niekiedy nawet 150 cm nad płytą. Wszystko jest już jasne!

NASZA SIEDZIBA