> Blog > Na jakiej wysokości szafki kuchenne? Praktyczny poradnik

Na jakiej wysokości szafki kuchenne? Praktyczny poradnik

04.01.2024

Na jakiej wysokości szafki kuchenne? Praktyczny poradnik

Urządzając kuchnię, z pewnością zadajesz sobie liczne pytania, dzięki którym stworzysz dla siebie przestrzeń idealną. Jednym z nich niewątpliwie jest to, na jakiej wysokości szafki kuchenne należy powiesić, by zapewnić sobie pełen komfort. Postanowiliśmy, że w dzisiejszym artykule raz na zawsze rozwiejemy wszelkie wątpliwości. Sprawdź koniecznie wpis, niezależnie od tego, czy stawiasz na meble kuchenne na wymiar, czy też gotowe zestawy! 

Na jakiej wysokości szafki kuchenne? Kilka aspektów mających w tym przypadku znaczenie

Nie da się ukryć, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, na jakiej wysokości szafki kuchenne będą najlepszym wyborem. Wartość tę należy dopasować zarówno do całej zabudowy, jak i estetyki wnętrza, własnych potrzeb, a czasem nawet i znajdującego się na blacie wyposażenia. 

Z reguły oczywiście osobom niższym zaleca się montaż mebli nieco niżej. Wtedy nikt z domowników nie będzie mieć problemów z sięgnięciem do podwieszanych półek. Nie można jednak przesadzić, ponieważ musisz mieć pełen komfortowy dostęp do roboczego blatu. 

Niekiedy wysokość należy dopasować też do znajdujących się na blacie elementów. Nieco wyżej należy bowiem powiesić szafki wtedy, gdy pod nimi będzie znajdować się płyta gazowa. Ustawienie zabudowy należy więc dokładnie przemyśleć jeszcze przed zakupem czy zamówieniem zestawu mebli do swojego wnętrza. Później niestety będziesz mieć już ograniczone możliwości. 

Standardowe rozwiązanie, czyli na jakiej wysokości szafki w kuchni wiesza się najczęściej?

A czy możemy powiedzieć, na jakiej wysokości wiesza się szafki kuchenne zdecydowanie najczęściej? Oczywiście. Wiele osób decyduje się na ich montaż ok. 50 cm nad blatem. Wtedy zyskujesz dużą komfortową przestrzeń roboczą oraz miejsce do przechowywania z łatwym dostępem. 

Wysokość ich zawieszenia względem posadzki będzie zależna od tego, jak wysokie są z kolei dolne szafki oraz sam blat. Najczęściej blat umieszcza się na wysokości od 85 do 105 cm. Musisz więc wszystko dokładnie przeliczyć w swoim przypadku, a następnie dopasować zabudowę do tych wartości. 

Nieco większe wartości dla wymagających i nie tylko

Trzeba pamiętać, że to, na jakiej wysokości szafki w kuchni umieścisz, może zależeć od pewnych czynników. Jakich? Chociażby takich, iż zaleca się, aby zabudowa znajdowała się przynajmniej 60 cm nad płytą gazową. Jeśli więc masz ją w swoim mieszkaniu, konieczne będzie nieznaczne podniesienie górnych szafek. 

Do tego, aby zapewnić sobie komfort, możesz manewrować całym układem. Osoby wyższe niekiedy ustawiają górną zabudowę nawet 70 cm nad blatem. Ważne jest jedynie to, aby pilnować przynajmniej 50 cm odstępu. Wtedy z pewnością przyrządzanie posiłków, sprzątanie czy nawet ustawienie drobnego AGD stanie się o wiele łatwiejsze.

Zatem na jakiej wysokości szafki kuchenne? Na takiej, która zapewni Ci pełen komfort, jednak nie mniejszej niż 50 cm od blatu. To optymalna średnia wartość, dzięki której przebywanie w kuchni będzie przyjemne i komfortowe. 

NASZA SIEDZIBA