> Blog > Jaka głębokość blatu kuchennego? Poradnik

Jaka głębokość blatu kuchennego? Poradnik

05.10.2023

Jaka głębokość blatu kuchennego? Poradnik

Wybierając meble kuchenne na zamówienie, możesz w pełni dopasować je do swoich preferencji. I nie chodzi tutaj wyłącznie o ich wygląd czy układ szafek. Jesteś w stanie spersonalizować każdy możliwy aspekt. Jednym z najważniejszych bywa głębokość blatu roboczego. To przecież od niej zależy w głównej mierze komfort szykowania posiłków czy wykonywania innych kuchennych prac.

Jaka wartość będzie jednak najlepsza? Jakie parametry są wybierane najczęściej? Na te pytania odpowiemy w dzisiejszym artykule. Dzięki temu będziesz w stanie zapewnić sobie najwyższy komfort i niezwykle funkcjonalne wnętrze.

Jaka głębokość blatu kuchennego uważana jest za standard?

Na samym początku warto podkreślić, że w branży meblarskiej istnieje coś takiego, jak standardowa głębokość blatu kuchennego. Jest to wartość, którą najczęściej stosują firmy zajmujące się produkcją gotowej zabudowy. Do tego także i wielu klientów stawiających na meble na zamówienie, decyduje się właśnie na taką wartość. Jaką? Za standard uznaje się blat kuchenny o głębokości 60 cm. Dlaczego akurat takiej?

Przede wszystkim dlatego, że większość sprzętów kuchennych, takich jak m.in. zmywarki, mają podobną głębokość. Dzięki temu łatwo wpisać je w całą aranżację i dopasować do mebli. Istnieje wtedy możliwość zarówno ich zabudowania, jak i zdecydowania się na wersję wolnostojącą.

Do tego 60 cm uważane jest za minimum gwarantujące wysoki komfort użytkowania. Dzięki temu zyskujesz spory blat roboczy, do którego masz łatwy dostęp. Można więc powiedzieć, że właśnie z tych powodów standardowa głębokość blatu wybierana jest najczęściej.

Czy głębokość blatu kuchennego można zmniejszyć lub zwiększyć?

Wiesz już, że standardowe 60 cm to dla Ciebie za dużo lub za mało? Głębokość blatu kuchennego możesz oczywiście dopasować do swoich potrzeb przy realizacjach na zamówienie. Istnieje możliwość zarówno jej zmniejszenia jak i zwiększenia.

Oczywiście najczęściej powodem “obcięcia” blatu będzie specyfika wnętrza oraz jego niewielkie rozmiary. Wtedy możesz dopasować projekt pod pomieszczenie. Musisz przy tym pamiętać, że im mniejszy blat, tym mniejszy komfort użytkowania. Niekiedy konieczne jest jednak pójście na kompromis.

Jeśli chodzi o głębszy blat, z tym także nie należy przesadzać. Optymalna będzie wartość między 80 a 100 cm. Większa przestrzeń może być już kłopotliwa.

Jak dobrać wymiary blatu do swoich potrzeb?

Zastanawiając się, jaka głębokość blatu kuchennego będzie dla Ciebie najlepsza, warto w pierwszej kolejności przeanalizować swoje potrzeby oraz przemyśleć, co będzie się na nim znajdować. Jeśli marzy Ci się minimalistyczna aranżacja bez dużej ilości sprzętów na blacie, spokojnie wystarczą Ci wymiary standardowe.

Gdy z kolei wiesz, że na blacie będzie stało wiele elementów, a do tego potrzebujesz przestrzeni do pracy, wtedy lepiej ten element pogłębić. Zmniejszenie głębokości jest polecane tylko wtedy, gdy naprawdę wymaga tego wielkość i specyfika pomieszczenia lub projektu.

Teraz już chyba wiesz, jaka głębokość blatu kuchennego sprawdzi się u Ciebie. Jeśli jednak masz pytania, oczywiście zawsze służymy pomocą.

NASZA SIEDZIBA