> Blog > Układ mebli w kuchni – jakie są możliwości?

Układ mebli w kuchni – jakie są możliwości?

21.08.2023

Układ mebli w kuchni – jakie są możliwości?

W najbliższym czasie będziesz aranżować kuchnię? Zastanawiasz się, na jaki układ mebli w kuchni postawić? Chcesz poznać kilka najciekawszych możliwości? W takim razie świetnie się składa! W dzisiejszym artykule przedstawimy bowiem cztery funkcjonalne rozwiązania, które cieszą się ogromną popularnością. Dzięki temu będziesz w stanie szybko określić, jakie rozłożenie szafek sprawdzi się najlepiej w Twoim wnętrzu. Koniecznie zerknij więc na poniższy wpis! 

Układ mebli w kuchni – zabudowa jednorzędowa

Nie da się ukryć, że jednorzędowy układ mebli w kuchni cieszy się zdecydowanie największą popularnością. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, w którym to wszystkie szafki lądują na jednej ze ścian wnętrza. Tym samym masz pewność, że pomieszczenie będzie prezentować się bardzo prosto i minimalistycznie. Nie ma opcji o optycznym zagraceniu całej przestrzeni. 

Mimo to zyskujesz naprawdę sporą ilość miejsca do przechowywania, a także duży blat roboczy. Taki układ poleca się głównie do niewielkich oraz średniej wielkości wnętrz. Najlepiej oczywiście zdecydować się wtedy na meble kuchenne na wymiar, aby maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń i mieć pewność, że wszystko będzie dopięte na ostatni guzik. 

Jeśli więc zależy Ci na funkcjonalnej prostocie, jeden rząd szafek będzie świetnym rozwiązaniem. 

jednorzędowy układ mebli w kuchni
Kuchnia jednorzędowa to bardzo proste rozwiązanie, dzięki któremu zyskujesz dużą ilość miejsca i dbasz o odpowiednie zaplanowanie przestrzeni.

Zabudowa dwurzędowa lub z kuchenną wyspą

W nieco większych pomieszczeniach idealnie sprawdza się natomiast dwurzędowy układ mebli kuchennych lub taki uzupełniony o kuchenną wyspę. Jak się zapewne domyślasz, w tym przypadku meble znajdują się na dwóch przeciwległych ścianach lub na jednej uzupełnionej o dodatkową zabudowę na środku pomieszczenia. Wtedy zyskujesz naprawdę dużą ilość miejsca do przechowywania i niezwykle spory blat. 

Będzie to idealne rozwiązanie do wnętrz przechodnich, a także do dużych metraży. Dzięki temu pomieszczenie z pewnością nie będzie wyglądać zbyt pusto. Nie będziesz musiał zastanawiać się, czym je uzupełnić, by stało się bardziej przytulne. 

dwurzędowy układ mebli w kuchni
Przy dużych wnętrzach zdecydowanie warto więc postawić na dwurzędówkę! 

Układ mebli kuchennych w kształcie litery L

Układ mebli w kuchni w kształcie litery L to z kolei najczęściej świetne rozwiązanie do dość długich, ale przy tym także i wąskich pomieszczeń. W takim przypadku szafki układają się oczywiście na dwóch ścianach prostopadle. Powstaje więc między nimi narożnik, który wcale nie będzie bezużyteczny. W nowoczesnych projektach wykonuje się go w taki sposób, aby w rogu powstała np. duża szafka na zestaw garnków lub innych przydatnych kuchennych akcesoriów. 

Stawiając na ten układ, możesz liczyć na sporą ilość miejsca oraz niezwykle przytulny klimat w swojej kuchni. Możesz także ciekawe wpleść w całość wszelkie sprzęty AGD i stworzyć świetny rodzinny kącik. Nawet małe wnętrze nie będzie tutaj żadnym ograniczeniem.

układ mebli kuchennych w kształcie litery L
Kuchnie w kształcie litery L to idealne wyjście do długich, lecz wąskich przestrzeni.

Układ mebli w kuchni w kształcie litery U

Na koniec został nam jeszcze układ mebli kuchennych w kształcie litery U. W tym przypadku zabudowa znajduje się aż na trzech ścianach. Dzięki temu masz jednak ogromną ilość blatu roboczego oraz miejsca do przechowywania. To cudowne rozwiązanie dla rodzin wielodzietnych, a także dla osób, które lubią dużą zabudowę. 

Co ciekawe, wnętrze urządzone w ten sposób wcale nie musi być wyjątkowo duże. Niejednokrotnie taki układ sprawdza się też w pomieszczeniach o średniej wielkości. Trzeba tylko wtedy dobrze przemyśleć głębokość szafek i gotowe! Masz pewność, że taka kuchnia będzie niebywale klimatyczna, przytulna i praktyczna! 

układ mebli kuchennych w kształcie litery U
Meble kuchenne w kształcie litery U tworzą niebywale funkcjonalny i przytulny kącik.

Te cztery układy mebli w kuchni cieszą się zdecydowanie największą popularnością. Aby przekonać się, który sprawdzi się u Ciebie najlepiej, zapraszamy do przeglądnięcia naszych projektów. Znajdziesz tam kilkadziesiąt realizacji w każdym z tych układów. Wejdź więc na https://indecokrakow.pl/galeria-kuchnie/, skąd też pochodzą zdjęcia projektów wykorzystane w tym artykule! 

NASZA SIEDZIBA