> Blog > Meble do małej kuchni z oknem – 3 praktyczne projekty

Meble do małej kuchni z oknem – 3 praktyczne projekty

03.02.2023

Meble do małej kuchni z oknem – 3 praktyczne projekty

Potrzebne są Ci meble do małej kuchni z oknem? Nie wiesz, jak zabrać się do zaprojektowania takiej dość ciężkiej przestrzeni? Mamy na to sposób! Najlepszym wyjściem będą kuchnie na wymiar. Kraków to miejsce, gdzie nasz zespół Indeco zajmuje się realizacją praktycznych projektów. Chcesz zobaczyć kilka z nich? W takim razie zapraszamy na przegląd, w którym pokażemy, że mała kuchnia z oknem może być piękna i funkcjonalna!

Białe meble do małej kuchni z oknem – dla optycznego powiększenia wnętrza

Nie da się ukryć, że najczęstszym wyborem są białe meble do małej kuchni z oknem. Dlaczego akurat takie? Jasne kolory oczywiście optycznie powiększą całą przestrzeń. Decydując się na nie, Twoje wnętrze będzie sprawiało wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości. Efekt ten dodatkowo wzmacnia lakierowane wykończenie.

Główną przeszkodą w przypadku tej kuchni było okno znajdujące się mniej więcej na środku ściany oraz umieszczony pod nim kaloryfer. Aby nie tracić dostępnej przestrzeni, wraz z klientem podjęliśmy decyzję, aby w tym miejscu znalazł się po prostu dodatkowy blat roboczy. Z tego powodu dobraliśmy odpowiednią wysokość dolnych szafek – tak, aby blat znajdował się tuż pod przeszkleniem. Ten pięknie łączy się z zabudową na dwóch przeciwległych ścianach. 

Wszystkie szafki zaprojektowane i ułożone są oczywiście tak, by ani okno, ani kaloryfer, nie stanowiły przeszkody podczas ich otwierania. Węższa góra zabudowy sprawia natomiast, że ponownie kuchnia zyskuje nieco lekkości i wysmuklenia.

Meble do małej kuchni z oknem - biel optycznie powiększająca przestrzeń
W małej kuchni z oknem najważniejsze jest to, by w pełni wykorzystać dostępną przestrzeń – szczególnie w okolicy przeszklenia.

Meble kuchenne do małej kuchni z oknem – jednostronna zabudowa

Meble kuchenne do małej kuchni z oknem nie zawsze muszą być oczywiście białe. Ciekawie prezentuje się także jasny odcień szarości o połyskującym wykończeniu. Takie fronty również dobrze wpływają na optyczne powiększenie dostępnej przestrzeni. W tym wnętrzu zabudowa jest jednostronna. Meble kończą się więc tuż przy samym oknie. Ponownie blat umieszczony jest na wysokości parapetu. Dzięki temu w kuchni tworzy się jedna linia. Możliwe jest także swobodne otwieranie zarówno szafek, jak i okna. 

Ze względu na miejsce, w którym znajduje się przeszklenie, górna część zabudowy musiała być nieco węższa. Mimo to zapewnia bardzo dużą ilość przestrzeni do przechowywania. Cała kuchnia jest bardzo przestronna i praktyczna. Do tego prezentuje się nowocześnie i stylowo.

Meble do małej kuchni z oknem - zabudowa na jednej ścianie
Mając w kuchni okno, blat zawsze powinien być na podobnej wysokości, co parapet. Dzięki temu nic nie zaburza naturalnej linii wnętrza. 

Mała kuchnia z oknem – maksymalne wykorzystanie przestrzeni

Trzeci projekt był w teorii tym najcięższym do wykonania. W tym przypadku meble do małej kuchni z oknem musiały być bardzo dokładnie przemyślane. Dlaczego? Przeszklenie znajduje się bowiem niemalże na całej jednej ścianie. Część, która pozostała, jest natomiast bardzo niewielka. Przez to szafki musiały być dość wąskie – tak samo, jak blat. 

Aby więc zrekompensować nieco mniejszą ilość przestrzeni do gotowania i przechowywania, pod oknem stanęła dodatkowa szafka. To ona jest poniekąd w tym projekcie najważniejsza. Znajdujący się na niej blat jest bowiem najlepszym miejscem do szykowania potraw. Do tego pada na niego duża ilość naturalnego światła.

Meble do małej kuchni z oknem na niemalże całą ścianę
W przypadku małych kuchni z oknem najczęściej trzeba iść na kompromisy i szukać pomysłu, jak zyskać dodatkowe miejsce robocze.

Jak widzisz, mała kuchnia z oknem wcale nie musi być problematyczna. Wystarczy tylko wszystko dobrze zaplanować i przemyśleć. Jeśli chcesz zobaczyć więcej naszych kuchennych realizacji, zapraszamy na https://indecokrakow.pl/galeria-kuchnie/, skąd też pochodzą zdjęcia wykorzystane w tym artykule. 

NASZA SIEDZIBA