> Blog > Matowe fronty kuchenne – jak o nie dbać?

Matowe fronty kuchenne – jak o nie dbać?

02.08.2021

Matowe fronty kuchenne – jak o nie dbać?

Matowe fronty kuchenne cieszą się ostatnio niebywałą popularnością. Są bowiem niezwykle praktyczne, stylowe i idealnie komponują się z niemalże każdym stylem wnętrzarskim. Ich zdecydowaną przewagą nad meblami na wysoki połysk jest łatwość czyszczenia. Nie da się jednak ukryć, że o takie fronty również należy dbać. Jak zatem myć i pielęgnować matowe meble w kuchni? Sprawdź i dowiedz się więcej!

Po pierwsze: miękka ściereczka jako element obowiązkowy

Piękne matowe meble kuchenne, które można zamówić oczywiście w Indeco, wymagają od nas prawidłowej pielęgnacji. Tylko w ten sposób zachowają swój idealny wygląd na lata. Od czego jednak zacząć? Przede wszystkim musimy pamiętać, by nigdy nie szorować ich ostrą gąbką czy innym tego rodzaju czyścikiem. Niestety szybko powstaną na nich w ten sposób mało estetyczne zarysowania, które z pewnością będą psuły wygląd całej aranżacji. Do czyszczenia matowych frontów wybierzmy zatem miękką ściereczkę – bawełnianą czy wykonaną z mikrofibry. Dzięki temu powierzchnia mebli pozostanie w nienaruszonym stanie. 

Po drugie: odpowiednie preparaty czyszczące

Ogromne znaczenie będą miały również oczywiście preparaty czyszczące, którymi zamierzamy myć nasze matowe meble kuchenne na wymiar. Kraków, Warszawa czy inne większe miasta to na szczęście miejsca, w których z łatwością znajdziemy sklep z tego typu detergentami. Możemy zatem zdecydować się na zakup specjalnych płynów dedykowanych właśnie do matowych wykończeń. Warto jednak pamiętać, że takie meble wyczyścimy również domowymi sposobami. Jakimi? Najskuteczniejsza przeważnie okazuje się woda z dodatkiem płynu do naczyń. Taka mieszanka skutecznie usuwa tłuszcz oraz inne uciążliwe zabrudzenia. W przypadku cięższych zabrudzeń do wody z płynem możemy dodać odrobinę octu oraz olejek eteryczny, który neutralizuje zapach. Do tego niezwykle skuteczny może okazać się amoniak (w proporcjach 1 łyżka na 1 litr wody) oraz soda oczyszczona, z której przygotujemy papkę. W takiej sytuacji uważajmy jednak, by nie porysować naszych szafek. 

Po trzecie: prawidłowa technika mycia szafek

Mając matowe fronty w kuchni, powinniśmy zwrócić również uwagę na technikę ich mycia. Zaleca się, aby tego typu meble czyścić od góry do dołu. Dzięki temu nie powinny zostać na nich żadne smugi czy inne widoczne ślady. Warto również pamiętać, by w pierwszej kolejności usunąć kurz znad szafek. Wtedy zminimalizujemy ryzyko osiadania takich paproszków na naszych frontach. 

Po czwarte: szybka reakcja

Warto również wiedzieć, że w przypadku sprzątania, zawsze najważniejsza będzie szybka reakcja. Wszelkie plamy usuniemy bowiem z łatwością, gdy będziemy działać od razu. Nie ma bowiem na co czekać. Zabrudzenie może przecież zaschnąć. Wtedy jego usunięcie z pewnością przysporzy nam wiele problemów, a tego każdy z nas chciałby przecież uniknąć. Starajmy się zatem od razu przetrzeć fronty, gdy tylko zauważymy na nich coś niepokojącego. Do tego np. raz w tygodniu podejdźmy do sprzątania w nieco bardziej kompleksowy sposób. 

A może mimo wszystko marzą się wam szafki kuchenne na wysoki połysk? Spokojnie, na nie również mamy swoje sposoby. Opisaliśmy je w artykule ​​https://indecokrakow.pl/2021/03/14/czym-czyscic-meble-na-wysoki-polysk-w-kuchni-wskazowki-przed-zakupem/, do którego zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

NASZA SIEDZIBA