> Blog > Kuchnia w stylu angielskim – czym się charakteryzuje?

Kuchnia w stylu angielskim – czym się charakteryzuje?

24.05.2021

Kuchnia w stylu angielskim – czym się charakteryzuje?

Styl angielski zyskuje na popularności, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. Ponieważ wszyscy oglądamy dużo seriali o angielskich arystokracji (kilka lat temu na tapecie było Downton Abbey, dzisiaj jesteśmy fanami The Crown i Bridgertonów), inspirujemy się również angielskimi wnętrzami. Styl angielski jest równocześnie elegancki i swojski. Polega na stworzeniu funkcjonalnej przestrzeni, przy użyciu tradycyjnych projektów. Jak więc zaprojektować idealną kuchnię w stylu angielskim?

Kuchnia w stylu angielskim kiedyś

Wiele lat temu najważniejsze nie było, jak wyglądają kuchnie angielskie, ale gdzie się znajdują. Ponieważ gotowaniem często zajmowali się służący, kuchnie w angielskich gospodarstwach znajdowały się z tyłu domu bądź w piwnicy – z dala od miejsc, w których czas spędzali rodzina i ich goście. Kuchnia nie była więc pomieszczeniem, do którego często zaglądali. Obecnie, w tym zakresie zaszły pewne zmiany…

Kuchnia w stylu angielskim i jej cechy charakterystyczne

Nawet kuchnie w stylu angielskim przeszły swój renesans. Obecnie, większość nowoczesnych projektów posiada w swoim planie kuchnie otwarte na salon. Wciąż przy jej urządzaniu stosuje się jednak pewne elementy, które nadają jej niepowtarzalnego charakteru. Jakie to elementy?

Drewniana wyspa kuchenna

Drewniana wyspa kuchenna to często spotykane wyposażenie w kuchni w stylu angielskim – w kontekście zarówno estetyki, jak i użyteczności. Możesz przyrządzać na niej posiłki, a także podawać szybkie lunche. Wyspa kuchenna może także służyć do przechowywania, ale wiele modeli stosowanych w kuchniach w stylu angielskim to po prostu wysokie stoły z postarzanego drewna.

Więcej o kuchni z wyspą przeczytasz tutaj: https://indecokrakow.pl/2021/05/11/kuchnia-z-wyspa-w-bloku-czy-to-mozliwe/

Otwarte półki

Choć w większości projektów kuchni znajdziemy szafki zabudowane, bo to one są najbardziej praktyczne, kuchnia w stylu angielskim preferuje półki otwarte. To między innymi dlatego, że zwolennicy takiego stylu często posiadają kolekcję porcelany, którą bardzo chcą się pochwalić. Zazwyczaj są to całe serwisy, składające się z półmisków, filiżanek i talerzy, ozdobione kwiatowymi wzorami. 

Kafelki we wzory

W nowoczesnych kuchniach powoli odchodzi się od rozwiązania, jakim są płytki na ścianach. Zastępujemy je szklanymi panelami i innymi materiałami, które można w łatwy sposób wyczyścić. W kuchniach angielskich nadal królują płytki! Najlepiej, by nie były to jednolite płytki, a te ręcznie malowane, ozdobione kwiatowym bądź geometrycznym wzorem. Całość kompozycji może zostać dopełniona drążkiem przymocowanym do ściany, na którym zwisać będą różne przybory kuchenne – patelnie, chochle.

Drewniane belki stropowe

Rustykalnym elementem angielskiej architektury są odsłonięte, drewniane belki stropowe, które można znaleźć w wielu wiejskich domach. Jeśli poszukujesz prawdziwie angielskiego klimatu, koniecznie zamontuj je w swoim domu i zostaw w stanie surowym – niczym niepomalowane drewno będzie prezentować się najbardziej efektownie. Ten rustykalny element sprawi, że kuchnia zachowa urok starej, angielskiej wsi.

NASZA SIEDZIBA