> Blog > Kolory do kuchni – jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny?

Kolory do kuchni – jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny?

29.03.2021

Kolory do kuchni – jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny?

Każdy, kto planuje kuchnie na wymiar, prędzej czy później zaczyna zastanawiać się, na jakie kolory postawić. W końcu to właśnie barwy przyczyniają się do tego, jaki nastrój nam towarzyszy. Dodatkowo odcienie mogą wprowadzić do pomieszczenia odpowiedniego charakteru oraz ułatwić lub utrudnić utrzymanie danego miejsca w czystości. Jakie kolory do kuchni wybrać? Jakie meble na wymiar kupić? Sprawdź!

Zacznijmy od początku, czyli najmodniejsze kolory do kuchni!

Zamawiając kuchnie pod wymiar, mamy niemalże całkowitą dowolność, jeśli chodzi o ich barwę oraz wykończenie. Możemy wybrać prawie wszystko, co tylko przyjdzie nam do głowy. Aby jednak nie puścić wodzy fantazji zbyt mocno, warto wiedzieć, jakie kolory do kuchni są obecnie najmodniejsze. Nie da się oczywiście ukryć, że w tym sezonie będą dominowały odcienie uznane przez Instytut Pantone za kolory roku 2021. Jakie to barwy? Piękna kamienna szarość oraz soczysta żółć. Jeśli zatem zależy nam na aranżacji zgodnej z najnowszymi trendami, koniecznie postawmy na taki duet. 

kolory do kuchni - modny szary i żółty
Barwy uznane za kolory roku 2021 są idealnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na wnętrzu zgodnym z najnowszymi trendami

Nie oznacza to jednak, że mam bazować wyłącznie na tych odcieniach. Jakie są jeszcze inne ciekawe i modne kolory do kuchni? 2020 rok przyniósł nam wspaniały odcień niebieskiego, który wciąż wpisuje się w dekoratorskie trendy. Chociaż odrobina Classic Blue doda wnętrzu wyrazu oraz charakteru. To jednak nie koniec! Jaki kolor do kuchni sprawdzi się bowiem zawsze, niezależnie od aktualnej mody? Oczywiście stylowa biel wzbogacona o nutkę szarości czy czerni. Te trzy barwy są bowiem gwarancją udanej aranżacji w każdej sytuacji!

Jaki kolor mebli kuchennych jest praktyczny?

Zastanawiając się, jaki kolor kuchni wybrać, musimy pamiętać także o względach praktycznych. Jak się można domyśleć, nie każdy odcień mebli będzie bowiem łatwy do utrzymania w czystości. Dodatkowo niektóre barwy frontów poniekąd zamykają nam drogę do ewentualnych rearanżacji czy lekkiego odświeżenia wnętrza. Jaki kolor mebli kuchennych jest modny i praktyczny zarazem? Oczywiście wspomniana już wcześniej szarość. Takie fronty nie przysparzają problemów z czyszczeniem oraz stanowią idealną bazę. Barwę tę możemy bowiem zestawić z niemalże każdym innym odcieniem. Dzięki temu popielate aranżacje są ponadczasowe, stylowe i praktyczne. 

To jednak nie wszystko. Jaki kolor mebli do kuchni warto wybrać, oprócz szarości? Będzie to głównie granat, ciemna zieleń oraz… drewno. Ich funkcjonalność naprawdę może zaskoczyć! A co z czernią i bielą? Na ich bazie stworzymy wyjątkową kuchnię, jednak pamiętajmy, że będziemy musieli poświęcić nieco więcej czasu na jej czyszczenie. Ostateczny wygląd na szczęście jest tego wart, dlatego nie obawiajmy się takich barw!

kolor do kuchni - ponadczasowa biel
Biel, czerń i drewno to trio idealne, które prezentuje się niezwykle elegancko i stylowo

A jakie kolory blatów do kuchni?

Meble i fronty to niejedyne elementy, z których składa się kuchnia. Jaki kolor blatów wybrać? W tym przypadku często działamy na zasadzie kontrastu. Jeśli zatem wybraliśmy białe fronty, najlepiej sprawdzi się czarny, szary lub drewniany blat. Co ciekawe, ostatnie z rozwiązań można uznać za najbardziej praktyczne. Dlaczego? Każde ewentualne zadrapanie, zarysowanie czy zabrudzenie będzie niemalże niewidoczne. Niedoskonałości idealnie wtapiają się bowiem w słoje i bywają niezauważalne. Jaki kolor pasuje do kuchni z drewnianymi blatami, oprócz wymienionej bieli? Tak naprawdę każdy. Musimy jedynie pamiętać, by do jasnych mebli wybrać ciemne drewno, a do ciemnych – jaśniejsze. 

Jaki kolor do małej kuchni wybrać? Optyczne powiększenie przestrzeni

Na jakie barwy postawić natomiast, gdy mamy do czynienia z niewielkim pomieszczeniem? Kolor do małej kuchni powinien być oczywiście jasny. Takie odcienie optycznie powiększają bowiem przestrzeń i stają się bardziej funkcjonalne. Dodatkowo nie powinniśmy się bać wykończenia na wysoki połysk. To właśnie dzięki niemu kuchnia nabierze charakteru, a jej użyteczność będzie jeszcze większa. Jeśli mimo to boicie się, że utrzymanie takich frontów w czystości będzie wręcz niemożliwe, zachęcamy do lektury naszego artykułu https://indecokrakow.pl/2021/03/14/czym-czyscic-meble-na-wysoki-polysk-w-kuchni-wskazowki-przed-zakupem/, w którym rozsiewamy wszelkie wątpliwości na ten temat!

kolory do małej kuchni - barwy optycznie powiększające przestrzeń
W małej kuchni należy postawić na jasne kolory oraz funkcjonalne rozwiązania, pozwalające zaoszczędzić dostępną przestrzeń

Kolory ścian w kuchni – do brązowych mebli i nie tylko!

Na koniec umówimy barwy ścian. W tym przypadku wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeśli zależy nam na skandynawskim wnętrzu, oczywiście możemy zdecydować się na białe ściany oraz białe meble. Gdy natomiast idziemy w stronę glamour, czerń wzbogacona o granat czy zieleń, będzie wręcz idealnym rozwiązaniem. Jak jednak znaleźć inspiracje na kolory w kuchni? Zdjęcia, które możemy przeglądać w Internecie, są przeważnie najlepszą dawką ciekawych pomysłów. Widząc gotowe wnętrze, o wiele łatwiej przecież podjąć ostateczną decyzję. 

NASZA SIEDZIBA