> Blog > Czym czyścić meble na wysoki połysk w kuchni? Wskazówki przed zakupem

Czym czyścić meble na wysoki połysk w kuchni? Wskazówki przed zakupem

14.03.2021

Czym czyścić meble na wysoki połysk w kuchni? Wskazówki przed zakupem

Zamawiając kuchnie na wymiar czy też kupując gotowy zestaw mebli, większość z nas długo zastanawia się, na jakie wykończenie postawić. Zarówno klasyczne, jak i matowe lub połyskujące fronty wyglądają przecież wspaniale! Łatwo również dodać dzięki nim odpowiedniego charakteru całej kuchni. Problemy mogą pojawić się jednak podczas codziennego użytkowania. Każdy rodzaj wykończenia wymaga przecież od nas wyjątkowej pielęgnacji. W dzisiejszym artykule skupimy się zatem na tym, czym czyścić meble na wysoki połysk w kuchni i podpowiemy, czy utrzymanie ich w idealnej czystości jest w ogóle możliwe! Sprawdź!

Jak czyścić lakierowane meble w kuchni, aby nie zwariować?

Większość z nas uważa, że lakierowane meble, na wymiar czy gotowe, nigdy nie będą zbyt praktycznym rozwiązaniem. O tym, jakie są ich wady oraz zalety pisaliśmy już w artykule https://indecokrakow.pl/2020/05/12/kuchnia-na-wysoki-polysk-czy-to-dobry-pomysl/. Dzisiaj skupimy się jednak na ich pielęgnacji. Utarło się bowiem powszechne przekonanie, że na frontach z połyskiem zawsze widać odciski palców, smugi, kurz czy inne zanieczyszczenia. Oczywiście poniekąd może tak być. Przypominająca szklaną taflę powłoka niestety ma takie właściwości i należy do tego przywyknąć. Nie oznacza to jednak, że utrzymanie takich szafek w idealnej czystości jest niemożliwe. Wystarczy wiedzieć, czym myć meble w kuchni oraz zawsze pamiętać o wyrobieniu w sobie pewnych automatycznych zachowań. Czasem delikatne przetarcie frontów podczas gotowania sprawi, że te odzyskają swój piękny wygląd. 

Porada: w przypadku nowych mebli lakierowanych, zawsze najpierw należy ściągnąć folię ochronną. Pamiętajmy jednak, by mniej więcej przez miesiąc starać się unikać dokładnego czyszczenia frontów. Po zdjęciu zabezpieczenia niektóre związki muszą się jeszcze utwardzić, dlatego też meble potrzebują przejścia na krótką “kwarantannę”. 

Czym myć meble w kuchni lakierowane? Produkty dostępne w sklepach

Jak myć meble kuchenne na wysoki połysk? Przede wszystkim możemy posłużyć się środkami oraz detergentami dostępnymi w sklepach. Najlepsze będą oczywiście spraye dedykowane do powłok lakierowanych oraz produkty do powierzchni lustrzanych. W ich składzie znajdziemy bowiem substancje, które mają ochronić podatną na uszkodzenia mechaniczne powłokę oraz sprawić, że nie będą pojawiać się na niej zacieki, odciski palców czy osad. Nawet najlepszy środek nie zadziała jednak tak, jakbyśmy chcieli, jeśli użyjemy go za dużo. Z takimi detergentami warto obchodzić się bardzo delikatnie i zawsze zachować umiar. 

Rozmawiając o tym, jak czyścić meble kuchenne z połyskiem, nie możemy zapomnieć również o ściereczkach i czyścikach. Chyba oczywiste jest, że szorstkie gąbki czy drapaki odpadają w tym przypadku całkowicie. Co wybrać jednak zamiast nich? Głównie sięgajmy po szmatki z mikrofibry oraz ręczniki papierowe. Z tymi drugimi musimy jednak nieco uważać, ponieważ mogą tracić pojedyncze włókna, które na połyskującej powłoce będą wyglądały jak kurz.

Porada: do czyszczenia mebli na wysoki połysk pod żadnym pozorem nie używamy detergentów zawierających aceton, amoniak czy alkohol oraz mleczek czyszczących. Niestety mogą one sprawić, że fronty się zarysują, a także staną się matowe. 

Czym myć meble kuchenne lakierowane? Domowe sposoby

Do codziennych porządków mogą posłużyć nam także domowej roboty preparaty. Czym myć fronty lakierowane w kuchni, jeśli chcemy wykorzystać produkty dostępne w niemalże każdym mieszkaniu? Oczywiście w pierwszej kolejności będzie to woda. Używając jej, zawsze musimy jednak zachować umiar. Nadmiar wilgoci może bowiem uszkodzić niektóre materiały, z których produkowane są meble kuchenne. Do tego musimy wiedzieć, że woda to dopiero początek. Nawet po jej dokładnym wytarciu, na frontach lakierowanych mogą pozostać zacieki. Traktujmy zatem taki zabieg jako “mycie wstępne”. Jeśli na meblach znajduje się duża ilość tłustych plam, do wody dodajmy odrobinę płynu do naczyń, który idealnie radzi sobie z takimi zanieczyszczeniami. 

A jak myć meble kuchenne lakierowane po takim przygotowaniu? Najlepiej przygotować roztwór składający się ze szklanki ciepłej wody oraz łyżki octu. Całość przelewamy do butelki z atomizerem i używamy tak samo jak sprayu do szyb. Nanosimy zatem niewielką ilość preparatu na fronty i dokładnie wycieramy, starając się przy okazji wypolerować całą powłokę. Dzięki takiemu działaniu, z powierzchni mebli znikną zacieki, plamy, smugi czy odciski palców. Przy okazji zabezpieczymy także fronty przed osadzaniem się na nich pary wodnej.

Pielęgnacja mebli kuchennych na wysoki połysk z pewnością nie jest łatwa, jednak wystarczy jedynie odrobina chęci, odpowiednie środki i tak naprawdę wszystko jest możliwe!

NASZA SIEDZIBA