> Blog > Jakie uchwyty do mebli kuchennych wybrać?

Jakie uchwyty do mebli kuchennych wybrać?

15.02.2021

Jakie uchwyty do mebli kuchennych wybrać?

Wybierając kuchnie na wymiar czy zestaw gotowych mebli, zwracamy uwagę na wiele niezwykle ważnych elementów. Często zapominamy o uchwytach meblowych, a jeśli już pamiętamy, raczej patrzymy na nie pod względem estetycznym. Warto jednak wiedzieć, że mają one bardzo duże znaczenie. To właśnie od nich zależy nasz komfort oraz ogólna satysfakcja. Jakie uchwyty do mebli kuchennych zatem wybrać? Czy takie elementy mogą być jednocześnie ładne i praktyczne? Sprawdź!

Jakie uchwyty do szafek kuchennych?

Meble to obowiązkowy element każdej kuchni. Oprócz frontów, które najlepiej wpiszą się w naszą aranżację, warto wybrać również odpowiednie uchwyty. Czasem może bowiem okazać się, że dzięki tym małym i niepozornym szczegółom, nasza kuchnia stanie się niezwykle elegancka, stylowa, a przy okazji praktyczna i funkcjonalna. Jakie uchwyty do nowoczesnej kuchni będą najlepszym rozwiązaniem? Jakie warianty dostępne są na polskim rynku?

Uchwyty wystające

Planując kuchnie na zamówienie, w nasze ręce z pewnością wpadnie katalog prezentujący różne rodzaje uchwytów meblowych. Jedną z kategorii będą oczywiście ozdobne wystające gałki, które zna każdy z nas. Najczęściej przyjmują one kształt kulki, której rozmiar można dobrać do swoich własnych preferencji. Dodatkowo spotkamy również uchwyty w formie relingów. Te mogą posiadać różną długość, kolor oraz wykończenie. Pasują do niemalże każdych frontów, dlatego są w ostatnim czasie bardzo popularne. W katalogach zapewne zostaną przedstawione także uchwyty porcelanowe czy przypominające muszelkę. Te oczywiście stosuje się w przypadku projektów nakierowanych na eleganckie i klasyczne style wnętrzarskie. 

Uchwyty “wtopione” w strukturę mebla

Meble do kuchni na zamówienie czy takie kupione bezpośrednio w sklepie, mogą także cechować się niemalże niewidocznymi uchwytami. Mamy wtedy do czynienia z tzw. uchwytami krawędziowymi. Wystają one co prawda poza cały obrys mebli, jednak są bardzo subtelne i czasami wręcz niewidoczne. Jeśli zależy nam na tym, aby uchwyty w ogólne nie wystawały, wtedy warto zdecydować się na fronty, które wykończone są w taki, by powstało na ich krańcu delikatne wycięcie. Wtedy mamy możliwość swobodnego otwarcia każdej szafki, przy zachowaniu dużej spójności wnętrza i braku jakichkolwiek dodatkowych elementów. 

Meble bez uchwytów

Meble kuchenne mogą być także całkowicie pozbawione uchwytów. Wtedy montuje się w nich specjalny mechanizm zwany “push to open”. Wystarczy zatem nacisnąć front w odpowiednim miejscu, a nasza szafka czy szuflada otworzą się samoczynnie. Dzięki temu nie musimy się martwić, że uchwyty przytłoczą nasze fronty lub będą mało praktyczne. Aby takie rozwiązanie się sprawdziło, warto pamiętać o wybraniu odpowiedniego i łatwego do utrzymania w czystości koloru mebli. O tym, jakie barwy będą idealne, pisaliśmy w artykule https://indecokrakow.pl/2021/03/29/kolory-do-kuchni-jaki-kolor-mebli-kuchennych-jest-praktyczny/, do którego odsyłamy wszystkich zainteresowanych.

Meble kuchenne z uchwytami czy bez?

To, czy zdecydujemy się na meble z uchwytami, czy bez to oczywiście indywidualna sprawa każdego z nas. Warto jednak pamiętać, że ozdobne gałki sprawdzą się w pomieszczeniach stylizowanych na konkretny nurt wnętrzarski lub wtedy, gdy zależy nam na wyraźnych punktach dekoracyjnych. Relingi są niezwykle uniwersalne, dlatego pasują do naprawdę każdej aranżacji. Meble bez uchwytów pozwolą nam natomiast wydobyć wspaniały wygląd frontów oraz pozostałych elementów tworzących naszą kuchnię. Taki wariant dominuje oczywiście głównie w stylu nowoczesnym oraz minimalistycznym. A jakie uchwyty do białej kuchni będą najlepsze? Tak naprawdę każde. Biel jest wspaniałą bazą, dlatego jedyne co powinniśmy brać w tym przypadku pod uwagę, to względy praktyczne. W końcu jasne odcienie lubią się brudzić, a jak wiadomo, gotując i otwierając meble, niełatwo uniknąć plam. 

Meble kuchenne bez uchwytów – wady i zalety

Jeśli zastanawiacie się nad wyborem mebli kuchennych bez uchwytów, warto poznać ich wady i zalety. Do plusów obowiązkowo musimy zaliczyć niebywały wygląd, ponadczasowość, uniwersalność oraz nowoczesność. Do tego otwieranie mebli jest niezwykle łatwe i praktyczne. Nie musimy także martwić się o uszkodzenie czy poluzowanie uchwytów. Niewątpliwą wadą jest natomiast ryzyko ciągłego pojawiania się odcisków palców na naszych meblach. To z kolei może przyprawić niektórych z nas o zawrót głowy. Jeśli natomiast zależy nam dodatkowo na zabudowie lodówki czy innych sprzętów kuchennych, będziemy musieli posiłkować się specjalnym elektrycznym systemem otwierania, który oczywiście nie należy do najtańszych. Zakup mebli bez uchwytów warto zatem dokładnie przemyśleć. 

Jakie uchwyty do frontów lakierowanych?

A jakie uchwyty do frontów lakierowanych okażą się najlepszym wyborem? Przede wszystkim krawędziowe. Nie będą bowiem odwracać uwagi od pięknego wykończenia. W przypadku wysokiego połysku lepiej unikać zbyt ozdobnych uchwytów, ponieważ możemy po prostu przesadzić z dekoracjami. System “push to open” natomiast będzie dobrym rozwiązaniem, jednak wtedy musimy pamiętać o regularnym czyszczeniu całych mebli.

NASZA SIEDZIBA