> Blog > Oświetlenie nad blatem kuchennym – czy warto?

Oświetlenie nad blatem kuchennym – czy warto?

10.02.2021

Oświetlenie nad blatem kuchennym – czy warto?

Kuchnia to pomieszczenie, w którym spędzamy bardzo dużą ilość czasu w ciągu dnia. Aranżując takie miejsce, warto zatem zadbać o jego użyteczność oraz funkcjonalność. Oprócz odpowiednich mebli konieczne będzie również prawidłowe światło, które podniesie nasz komfort oraz zapewni bezpieczeństwo. Nic zatem dziwnego, że ostatnio sporą popularnością cieszy się oświetlenie nad blatem kuchennym. Czy naprawdę warto jednak w nie inwestować? Czy wybierając meble do kuchni na zamówienie, powinniśmy uwzględnić właśnie taki dodatkowy element? Sprawdź!

Oświetlenie blatu w kuchni – po co się je montuje?

Kupując kuchnie na wymiar, zapewne zostaniemy zapytani przez pracowników danej firmy o nasze ogólne preferencje oraz o to, z jakich elementów ma składać się cała zabudowa. Oprócz rodzaju frontów, wielkości szafek czy ich ilości, w większości przypadków możemy wybrać również oświetlenie blatu roboczego w kuchni. Po co jednak takie udogodnienie, skoro planujemy montaż lamp sufitowych? Mieszkania, szczególnie te znajdujące się w blokach, bywają niezwykle ciemne. Słabe światło niestety nie będzie dobrze na nas działać. Przede wszystkim możemy czuć się cały czas zmęczeni. Dodatkowo wykonując prace kuchenne, bardzo łatwo się skaleczyć czy oparzyć. Odpowiednie oświetlenie powinno sprawić zatem, że we własnych czterech ścianach zawsze będziemy czuć się bezpiecznie. Przy okazji dostrzeżemy każdy, nawet najmniejszy szczegół, a także zadbamy o wyjątkowy wygląd oraz klimat, który doda naszej kuchni stylu i charakteru. Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie optycznie powiększa także przestrzeń oraz sprawdzi się również m.in. w okolicach wyspy kuchennej, o której pisaliśmy w artykule https://indecokrakow.pl/2021/05/11/kuchnia-z-wyspa-w-bloku-czy-to-mozliwe/!

Oświetlenie blatu kuchennego – LED, klasyczne kinkiety czy jeszcze coś innego?

Podczas planowania swojego wnętrza, zapewne zaczniemy zastanawiać się, jakie lampy nad blat kuchenny sprawdzą się najlepiej. Tutaj możliwości jest naprawdę mnóstwo. W przypadku obszaru roboczego usytuowanego np. na wyspie warto postawić na klasykę. Ozdobne, ale przy okazji też dające dużą ilość światła lampy i abażury sprawdzą się najlepiej. Większe problemy mogą pojawić się w przypadku gęstej zabudowy. Wtedy oczywiście stawiamy głównie na oświetlenie podszafkowe. Najczęściej wystarczy kilkumetrowa taśma lub listwa LED i gotowe. W niektórych projektach można przewidzieć także małe kinkiety lub niewielkie lampki zapalane na przycisk. Te jednak nie są aż tak praktyczne, jak taśmy LED. Musimy bowiem cały czas pamiętać o ich regularnym czyszczeniu – zarówno ze względów higienicznych, jak i estetycznych. Ciężko je ukryć, jednak niemalże nieuniknione będzie osadzanie się na nich dużej ilości kurzu czy chociażby tłuszczu. 

Oświetlenie LED nad blat kuchenny – jak je zamontować?

Można uznać, że najlepszym rozwiązaniem do kuchni będzie oświetlenie LED w formie taśm lub listew. Jak jednak je zamontować? Wszystko zależy od tego, na jakim etapie jest nasze pomieszczenie. Gdy dopiero zamawiamy do niego meble, warto od razu wspomnieć o tym specjaliście. Firmy produkujące kuchnie na wymiar, takie jak Indeco, z pewnością będą w stanie uwzględnić taki dodatkowy element w swoim projekcie. Wtedy nie musimy zatem tak naprawdę niczym się martwić. Wszystko załatwią za nas specjaliści. Jeśli jednak nasza kuchnia jest już gotowa i tylko chcemy ją lekko odświeżyć lub udoskonalić, zapewne będziemy działać na własną rękę. Na pewno jednak poradzimy sobie z takim zadaniem. Wystarczy bowiem przykleić taśmę tak, aby, jak najbardziej ukryć ją pod szafkami i gotowe. Kuchnia, oświetlenie blatu i cała aranżacja z pewnością będą dzięki temu wyglądały nieziemsko. 

Czy oświetlenie blatu kuchni generuje duże koszty?

Dodatkowe oświetlenie blatu w kuchni – LED, małe kinkiety, czy lampy – oczywiście generują pewne koszty. Musimy bowiem kupić wszelkie niezbędne materiały czy ewentualnie poprosić o pomoc fachowca. Jeśli chodzi o samo zużycie prądu, nie powinniśmy zauważyć zbyt dużych różnic w rachunkach. Nowoczesne oświetlenie jest bowiem energooszczędne. Dodatkowo nie musi przecież świecić się cały czas. Wystarczy, że włączymy je wtedy, gdy aktualnie przebywamy w kuchni lub coś w niej robimy. 

Oświetlenie nad szafkami w kuchni – czy warto?

Wiemy już mniej więcej, jakie oświetlenie nad blatem kuchennym możemy zamontować. Jednak czy da się jednoznacznie określić, czy w ogóle warto o tym myśleć? Wszystko zależy od naszych preferencji, pomysłu na wnętrze czy chociażby specyfiki danego pomieszczenia. Pomijając jednak te kwestie, z pewnością można śmiało powiedzieć, że warto. Zyskujemy bowiem większe poczucie bezpieczeństwa i ciekawy wygląd, nie generując przy tym wysokich kosztów. Oświetlenie nad szafkami czy pod blatem okaże się również niezastąpione w małych mieszkaniach. W końcu nic tak dobrze nie powiększa przestrzeni, jak właśnie odpowiednia dawka światła. 

NASZA SIEDZIBA