> Blog > Duża meblościanka czy skromne szafki – co będzie lepsze do salonu?

Duża meblościanka czy skromne szafki – co będzie lepsze do salonu?

14.12.2020

Duża meblościanka czy skromne szafki – co będzie lepsze do salonu?

Sposobów i pomysłów na aranżację salonu jest naprawdę mnóstwo. Jeszcze kilka lat temu niezwykle dużą popularnością cieszyły się meblościanki, które swego czasu gościły niemalże w każdym pokoju dziennym. Z czasem ilość mebli zaczęliśmy stopniowo ograniczać, aż wreszcie doszliśmy do momentu, w którym stawiamy na zdecydowany minimalizm, jeśli chodzi o szafki czy półki. W większości salonów można zatem spotkać jedynie małą podstawkę pod telewizor, stolik kawowy i zestaw wypoczynkowy. Czy takie rozwiązanie sprawdzi się jednak zawsze? Kiedy lepiej wybrać nowoczesną meblościankę, a kiedy mały i skromny zestaw? Sprawdź!

Nowoczesna meblościanka – czy to dobre rozwiązanie?

Słysząc słowo “meblościanka”, większość z nas przed swoimi oczami widzi duże i toporne zestawy mebli rodem z PRL-u. Warto jednak pamiętać, że wraz z upływem lat zmieniają się także trendy oraz formy. Obecnie pod takim wyrażeniem możemy znaleźć ciekawe i niezwykle designerskie zestawy mebli do salonu. Najczęściej w ich skład wchodzi szafka pod telewizor, kilka wiszących półek, barek oraz miejsce do przechowywania z zamykanymi drzwiczkami. Niekiedy uzupełnieniem całego kompletu są dopasowane do reszty szafy przesuwne. Kraków czy Warszawa to miasta, w których znajdziemy wiele sklepów meblowych oferujących tego typu rozwiązania. 

Kiedy jednak warto na nie postawić? Przede wszystkim wtedy, gdy posiadamy dość duży salon oraz gdy niestety nie mamy do dyspozycji np. osobnej sypialni czy garderoby. Większość swoich ubrań czy innych elementów będziemy zatem musieli umieścić np. właśnie w takim zestawie mebli. Kupując meblościankę, zyskamy zatem bardzo dużą ilość miejsca do przechowywania, a tym samym ułatwimy sobie całą organizację. 

Minimalistyczny zestaw mebli – dla fanów skromności

Istnieją również mieszkania, w których to raczej w korytarzu czy przedpokoju ustawiamy np. duże i funkcjonalne szafy przesuwne z lustrem. Kraków z pewnością należy do miast, w których można spotkać takie trendy. Dlaczego? W blokach budowanych pod koniec XX wieku przedsionki są niezwykle obszerne i dzięki takim rozwiązaniom jesteśmy w stanie zagospodarować je w użyteczny sposób. 

Decydując się na tego typu aranżację korytarza, nie musimy już tak bardzo myśleć o ilości miejsca do przechowywania. Wtedy najczęściej kupujemy minimalistyczny zestaw mebli do salonu. Dzięki temu pokój dzienny staje się niezwykle przestronny i nowoczesny. Całe wnętrze prezentuje się również niezwykle subtelnie oraz lekko. Jeśli zatem zależy nam na minimalistycznym wystroju salonu i nie musimy przejmować się, gdzie upchamy wszystkie nasze ubrania czy inne niezbędne elementy, zdecydowanie warto pójść w stronę małej szafki RTV oraz kilku wiszących półek. 

Zmagasz się z dość nietypowym wnętrzem? Sprawdź nasz artykuł „Pokój przechodni – jak poradzić sobie z takim pomieszczeniem?

Rozwiązanie pośrednie, a więc wnętrzarski kompromis

Osoby, które nie są przekonane ani do meblościanki, ani do minimalistycznego zestawu do salonu, mogą pójść na tak zwany wnętrzarski kompromis, a więc wybrać np. kilka niezbędnych półek i szafy przesuwne na wymiar. Kraków po raz kolejny pełen jest takich rozwiązań, ale także i sklepów czy producentów, którzy pomogą spełnić nam nasze marzenia o takim wystroju. Decydując się na tego typu rozwiązanie, z pewnością sprawimy, że salon stanie się przestronny, ale także i funkcjonalny. Musimy jednak pamiętać, by nie przytłoczyć całego pomieszczenia zbyt ciężką formą szafy i dokładnie wymierzyć proporcje między naszymi meblami.

NASZA SIEDZIBA