> Blog > Domowa biblioteka – jak urządzić pokój, który pokocha każdy mól książkowy?

Domowa biblioteka – jak urządzić pokój, który pokocha każdy mól książkowy?

05.10.2020

Domowa biblioteka – jak urządzić pokój, który pokocha każdy mól książkowy?

Każdy z nas posiada jakieś pasje lub hobby, bez których tak naprawdę nie wyobrażamy sobie życia. Jedni z nas uwielbiają filmy i seriale, drudzy sporty ekstremalne, a dla innych dzień bez książki staje się dniem straconym. Właśnie dla tych osób, czyli moli książkowych, przygotowaliśmy artykuł, w którym podpowiemy, jak zaaranżować domową bibliotekę. Sprawdź!

Domowa biblioteka – gdzie znaleźć miejsce na taki kącik?

Każdy miłośnik książek z pewnością marzy o swojej własnej domowej bibliotece. Niestety nie każdy z nas może pochwalić się dużym domem, w którym bez większych problemów wydzielimy odpowiedni kącik czy nawet i całe pomieszczenie. W takiej sytuacji należy zatem wykazać się kreatywnością i wkomponować bibliotekę w pozostałą część aranżacji. Jak? Na przykład poprzez umieszczenie kilku najważniejszych rzeczy w salonie, sypialni czy przedpokoju. Niezależnie od wielkości takiego miejsca, zasady planowania przestrzeni pozostają tak naprawdę bez większych zmian. 

Jakie elementy powinny znaleźć się w domowej bibliotece?

Jaki obraz widzicie przed swoimi oczami, gdy pomyślicie o domowej bibliotece? U większości z nas będzie to pomieszczenie wypełnione aż po brzegi książkami, które znajdą swoje miejsce na regałach czy półkach. Takie wnętrza najczęściej ukazywane są bowiem w filmach. W praktyce warto jednak podejść do aranżacji w nieco inny sposób. Jaki?

Po pierwsze: półki, szafki i szafy

W domowej bibliotece warto umieścić przede wszystkim szafy z drzwiami przesuwnymi. Kraków to miasto, w którym znajdziemy wiele firm oferujących tego typu rozwiązania. Dlaczego jednak akurat zamykane meble? Umieszczając w nich książki, sprawimy, że te nie będą się kurzyły, a co za tym idzie – zachowają swój idealny wygląd oraz stan na bardzo długi czas. Oczywiście możemy pokusić się o dodatkowe półki czy regały, jednak głównym elementem wyposażenia takiego wnętrza powinna stać się szafa. Indeco to jedna z firm, w której ofercie znajdziemy modele całkowicie dopasowane do naszych potrzeb. Możemy zatem śmiało przebierać wśród ciekawych i funkcjonalnych rozwiązań. 

Po drugie: oświetlenie

Oprócz szafy Indeco oraz innych miejsc do przechowywania, w domowej bibliotece należy zadbać o odpowiednie oświetlenie. Pomieszczenie to nie powinno być ani za jasne, ani zbyt ciemne. Najlepiej zatem umieścić w nim główną lampę sufitową oraz dodatkową lampę stojącą. Zyskamy w ten sposób odpowiednią dawkę sztucznych promieni, które sprawią, że nasz wzrok nie będzie się męczył. 

Po trzecie: miejsce siedzące

Jeśli zależy nam na tym, aby domowa biblioteka stała się również kącikiem czytelniczym, warto umieścić w niej wygodny fotel lub inne miejsce siedzące. Pamiętajmy jednak wtedy o odpowiednio profilowanym oparciu, które wspomoże utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas lektury wciągającej powieści. Wspomniana wcześniej lampa stojąca może zostać umieszczona właśnie w okolicach takiego fotela.

Planujesz remont mieszkania? Sprawdź również „Sypialnia w stylu nowojorskim – czym się charakteryzuje?

Po czwarte: wyciszające kolory

Aranżując domową bibliotekę, warto wziąć pod uwagę również kolory, które będą dominowały w takim wnętrzu. Powinniśmy postawić głównie na mało intensywne odcienie, które pomogą nam się wyciszyć. Wspaniałym rozwiązaniem będzie zatem zieleń lub inne kolory ziemi. Jeśli jednak nie przepadamy za takimi barwami, najlepszym wyjściem okaże się oczywiście klasyka, w postaci bieli, beżu czy szarości. 

Czy o czymś jeszcze powinniśmy pamiętać?

Planując wnętrze, które pokocha każdy mól książkowy, warto pamiętać o zachowaniu rozwagi oraz rozsądku. W domowej biblioteczce każdy powinien mieć szansę na wyciszenie się oraz oddanie błogiemu relaksowi. Lepiej zatem unikać zbędnych ozdób czy dekoracji, które mogą rozpraszać naszą uwagę. Postawmy zatem na prostotę, która zawsze najlepiej zdaje swój egzamin. 

NASZA SIEDZIBA