> Blog > Długa, lecz wąska kuchnia – jak zaplanować układ poszczególnych elementów?

Długa, lecz wąska kuchnia – jak zaplanować układ poszczególnych elementów?

08.09.2020

Długa, lecz wąska kuchnia – jak zaplanować układ poszczególnych elementów?

Kuchnia to pomieszczenie uważane za serce każdego domu. To właśnie w tym miejscu większość rodzin spotyka się, by spożyć wspólny posiłek lub też krząta się po wnętrzu, tworząc wspólnie wyśmienite smakołyki. Niestety nie wszyscy mogą pochwalić się dużą i przestronną kuchnią. Osoby posiadające małe mieszkanie, najczęściej w bloku, muszą wielokrotnie zmierzyć się z bardzo wąskim, lecz długim pomieszczeniem. Jak zaplanować układ poszczególnych elementów w takiej kuchni? Sprawdź nasze propozycje!

Długa i wąska kuchnia – trzy propozycje układu elementów wyposażenia

Aranżacja długiej i wąskiej kuchni to nie lada wyzwanie. Takie pomieszczenie może bowiem okazać się mało ustawne i niezwykle ciężkie do prawidłowego rozplanowania. W tej sytuacji większość z nas zapewne zdecyduje się na meble kuchenne na wymiar. Kraków to miasto, w którym aż roi się od firm oferujących tego typu usługi. Jedną z nich jest Indeco. Musimy jednak pamiętać, że samo zamówienie mebli nie będzie wystarczające. Najpierw konieczne będzie znalezienie ciekawego pomysłu na takie wnętrze. Przedstawimy zatem trzy najpopularniejsze warianty układu elementów wyposażenia w długiej, lecz wąskiej kuchni. 

Propozycja nr 1: wszystko na jedną ścianę

Jednym z najczęstszych sposobów aranżacji wąskich i długich kuchni jest ustawienie wszelkich szafek kuchennych oraz blatów na jednej ze ścian. Takie rozwiązanie gwarantuje przestronność oraz ciekawy efekt wizualny. Niestety musimy liczyć się wtedy z małą ilością miejsca do przygotowywania posiłków. W jednym ciągu konieczne będzie bowiem pomieszczenie zarówno szafek, jak i sprzętów AGD, takich jak lodówka, mikrofala czy piekarnik. W takiej sytuacji warto zatem zamówić odpowiednie meble kuchenne. Indeco to firma, dzięki której z pewnością wybierzemy najlepsze rozwiązanie. 

Propozycja nr 2: kompletna zabudowa

Druga propozycja to kompletne zabudowanie zarówno jednej, jak i drugiej ściany. W tym przypadku meble oraz blat mogą znaleźć się w jednym ciągu, natomiast pozostałe sprzęty oraz ewentualne dodatkowe szafki – po drugiej stronie. Przed zdecydowaniem się na taki wariant, musimy jednak dokładnie wymierzyć całe pomieszczenie. Może bowiem okazać się, że zyskamy sporą ilość miejsca do przygotowywania potraw, jednak niemożliwe będzie swobodne poruszanie się po kuchni. 

Propozycja nr 3: układ w kształcie litery L

Planując zabudowę długiej i wąskiej kuchni, najczęściej najlepszym rozwiązaniem okażą się meble oraz blat tworzące wspólnie kształt litery L. W takiej sytuacji wszelkie elementy ustawiamy wzdłuż jednej długiej ściany oraz pod krótszą – prostopadłą do niej. Zyskujemy dzięki temu zarówno dużą ilość miejsca do pracy, jak i do swobodnego poruszania się. Oczywiście i to rozwiązanie ma przynajmniej jedną wadę, jaką jest powstanie skosu w zabudowie. Większość z nas będzie jednak w stanie przymknąć na to oko. Zawsze możemy także poprosić o pomoc specjalistę, który powinien wiedzieć, jak sprawić, by taki narożnik stał się funkcjonalny i użyteczny. 

Marzy Ci się kuchnia na wysoki połysk? Sprawdź, czy to dobry pomysł!

O czym warto pamiętać, aranżując taką kuchnię?

Podczas aranżacji długiej, lecz wąskiej kuchni, powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych aspektach. Dzięki temu wnętrze stanie się użyteczne i komfortowe. Jakie kwestie warto zatem mieć na uwadze?

Im mniej, tym lepiej

W słabo ustawnej kuchni musimy pamiętać, by stosować się do zasad minimalizmu. Im mniej zbędnych elementów wyposażenia czy dekoracji, tym oczywiście lepiej. Nie oznacza to jednak, że pomieszczenie to ma wyglądać na puste i bardzo nudne. Wystarczy jedynie zachować umiar i dokładnie przemyśleć umiejscowienie każdego z elementów wyposażenia. Świetnym rozwiązaniem jest także AGD do zabudowy. Sprzęty ukryte pod frontami pięknie się prezentują, a przestrzeń automatycznie nieco się powiększa. Więcej informacji na ten temat znajdziecie na https://indecokrakow.pl/2021/04/29/jaki-sprzet-agd-warto-zabudowac-w-kuchni/!

Odpowiednia ilość przejścia

Aranżując długą i wąską kuchnię, musimy również zawsze dokładnie sprawdzić, czy po umieszczeniu w niej wszystkich elementów wyposażenia, będziemy w stanie swobodnie poruszać się po pomieszczeniu. Czasem może bowiem zdarzyć się, że złe zaplanowanie przestrzeni będzie bardzo negatywnie wpływać na nasz komfort. Lepiej zatem wszystko dokładnie wymierzyć i przemyśleć, jeszcze zanim zamówimy czy kupimy meble oraz sprzęty AGD.

Jasne kolory

Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń. Warto zatem zastosować je w swojej kuchni. Z racji tego, że jest to miejsce podatne na zabrudzenia, używajmy jedynie takich materiałów, które będą łatwe do wyczyszczenia. Białe matowe fronty o wiele lepiej zastąpić zatem np. jasnym, odpowiednio emaliowanym drewnem. 

NASZA SIEDZIBA