> Blog > Nieustawna sypialnia – jak funkcjonalnie urządzić takie wnętrze?

Nieustawna sypialnia – jak funkcjonalnie urządzić takie wnętrze?

16.07.2020

Nieustawna sypialnia – jak funkcjonalnie urządzić takie wnętrze?

Sypialnia to miejsce, które przez większość z nas uważane jest za najważniejsze w całym domu. To właśnie w tym pomieszczeniu możemy swobodnie wypocząć oraz zregenerować swoje siły. Niezwykle ważne jest więc jego odpowiednie zaaranżowanie. W przypadku dużych wnętrz najczęściej nie będziemy mieli z tym większych problemów. Komplikacje mogą pojawić się jednak wtedy, gdy sypialnia jest mała i nieustawna. Jak poradzić sobie z takim pomieszczeniem? Sprawdź!

Typy nieustawnych sypialni 

Nieustawne sypialnie możemy podzielić na dwa podstawowe rodzaje. Pierwszy z nich to małe pomieszczenie na planie kwadratu bądź prostokąta. W takiej sytuacji musimy starać się umieścić wszystkie elementy wyposażenia pod ścianami, zachowując odpowiednią ilość przestrzeni między każdym z nich. Kolejny typ, jaki możemy wyróżnić, to sypialnia ze skosami. W tym przypadku warto zamienić wszelkie nierówności na miejsce do przechowywania, np. poprzez zabudowanie skosu drzwiami przesuwnymi bądź wykonanie w ścianach małych półeczek na najróżniejsze przedmioty. Możemy również zdecydować się na umieszczenie pod skosem łóżka. Należy jednak wtedy pamiętać, by wysokość między skośną ścianą a materacem umożliwiała nam swobodne podnoszenie się z leżanki, bez ryzyka uderzenia głową w elementy konstrukcyjne. 

Odpowiedni układ elementów wyposażenia

W nieustawnej sypialni musimy przede wszystkim odpowiednio rozplanować układ poszczególnych elementów wyposażenia. Niestety, w większości przypadków nie będziemy w stanie wybrać klasycznych modeli mebli, które dostępne są w sklepach. Należy więc szukać firm, które wykonają projekt od podstaw. Dzięki temu idealnie dopasujemy łóżko bądź szafy przesuwne. Kraków czy inne większe miasta to miejsca, w których nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem ich producenta. Na czym jednak musimy najbardziej skupić swoją uwagę?

Łóżko to podstawa

Łóżko to element obowiązkowy każdej sypialni. Posiadając nieustawne wnętrze, nieraz będziemy jednak musieli zrezygnować z bardzo dużej powierzchni spania i zastąpić ją nieco mniejszą. Przed zakupem bądź zamówieniem mebla powinniśmy przede wszystkim sprawdzić, gdzie najlepiej go umieścić. Pamiętajmy, by po jego wstawieniu do pomieszczenia zachować odpowiednio szerokie przejście. Dzięki temu każdy będzie mógł swobodnie wejść na materac, a następnie z niego zejść. Starajmy się więc umiejscowić łóżko pod jedną ze ścian, tak aby przylegał do niej zagłówek. Modele wolnostojące niestety nie sprawdzą się w nieustawnych sypialniach.  

Szafa – element obowiązkowy

Osoby posiadające małe mieszkania wiedzą, jak ważna w takim wnętrzu może okazać się szafa przesuwna. Kraków to miasto, w którym swoją siedzibę ma wiele firm oferujących tego typu rozwiązania. Dzięki rozsuwanym frontom nie musimy martwić się o to, by zachować odpowiednią ilość miejsca, która umożliwi otwarcie mebla. Korzystanie z takiej szafy z pewnością będzie więc niezwykle komfortowe. Decydując się na stworzenie elementu wyposażenia na wymiar, jesteśmy w stanie zagospodarować każdy, nawet najmniejszy skrawek dostępnej przestrzeni. Szafa wypełni bowiem wszelkie wnęki czy miejsca, na które nie mamy pomysłu. Planowanie nieustawnej sypialni warto więc zacząć od wpisania w wyszukiwarkę frazy takiej jak “szafy przesuwne na wymiar Kraków”. W kilka chwil znajdziemy odpowiednie rozwiązanie, a dalsze projektowanie przestrzeni stanie się o wiele łatwiejsze.

Zgrabne stoliki nocne

W pobliżu łóżka warto umieścić stoliki nocne, na których będziemy mogli położyć budzik, telefon, lampkę czy inne niezbędne przedmioty. Posiadając nieustawną sypialnię, lepiej jednak zrezygnować z klasycznych rozwiązań. O wiele ciekawsze będą składane blaty mocowane do ściany. W każdej chwili możemy je bowiem złożyć bądź rozłożyć. Zaoszczędzimy w ten sposób sporo miejsca, a dodatkowo o wiele łatwiej będzie nam wybrać sam odpowiedni blat niż cały, obszerny stolik nocny. 

Telewizor – opcja dodatkowa

Specjaliści uważają, że w sypialni nie powinniśmy umieszczać telewizora. Większość z nas nie jest jednak w stanie zrezygnować z tego elementu wyposażenia. Do nieustawnej sypialni musimy wybrać mały ekran, który zawiśnie na ścianie. Montując telewizor na specjalnym wieszaku, będzie nam bowiem o wiele łatwiej znaleźć dla niego miejsce. Nie musimy dzięki temu szukać szafki pod RTV czy innego blatu. 

NASZA SIEDZIBA