> Blog > Jak optycznie powiększyć małe wnętrze?

Jak optycznie powiększyć małe wnętrze?

19.03.2020

Jak optycznie powiększyć małe wnętrze?

Większość właścicieli małych mieszkań ma spory problem z odpowiednim zagospodarowaniem przestrzeni. Zły dobór poszczególnych elementów wyposażenia może sprawić, że nasze wnętrze będzie wyglądało na jeszcze mniejsze niż jest w rzeczywistości. Podczas aranżacji warto więc zastosować kilka trików, dzięki którym optycznie powiększymy nasze lokum. O czym należy pamiętać? Sprawdź!

Meble na wymiar

W małych mieszkaniach bardzo ważną rolę odgrywają meble na zamówienie. Z ich pomocą jesteśmy w stanie idealnie zagospodarować całą dostępną przestrzeń i dopasować każdy element do wymiarów lokum. Dobrym rozwiązaniem do przedpokoju może okazać się szafa przesuwna. Kraków to miasto, w którym bez większych problemów znajdziemy specjalistę wykonującego np. szafy wnękowe na wymiar. Takie meble sprawdzą się również w salonie czy garderobie. Decydując się na elementy wyposażenia na zamówienie możemy dowolnie personalizować projekt. Do małego mieszkania najlepiej wybrać lustrzane fronty i minimalistyczne uchwyty. Dzięki temu optycznie nieco powiększymy nasze wnętrze. Szafa Indeco z odbijającą światło powłoką powinna więc obowiązkowo znaleźć się w większości mieszkań.

Dużo luster

Oprócz lustrzanych frontów meblowych, warto również umieścić w małym lokum dużą liczbę klasycznych luster. Najlepiej, by nie były one ograniczone sporą i ciężką ramą. Dzięki temu nabiorą lekkości i lepiej wkomponują się w całą aranżację. Zwierciadła powinny zaczynać się tuż nad ziemią i kończyć niemalże przy suficie. Stosując takie rozwiązanie nasze mieszkanie optycznie się powiększy oraz wysmukli. W małych wnętrzach bardzo efektownie prezentują się również lustrzane meble. Decydując się na nie, należy jednak liczyć się z tym, że utrzymanie ich w czystości jest dosyć trudne i wymaga od nas nieco większego nakładu pracy.

Oświetlenie kluczem do sukcesu

Małe wnętrza są najczęściej ciemne i ponure. Należy więc zadbać o odpowiednie oświetlenie. Niestety w większości przypadków nie wystarczy jedynie umieszczenie lamp w centralnym punkcie sufitu. Najczęściej należy wspomóc się dodatkowymi kinkietami czy ozdobnymi łańcuchami świetlnymi. Niezawodne mogą okazać się także lampy stojące. W każdym ze źródeł światła warto zamontować energooszczędną żarówkę, emitującą promienie w naturalnym kolorze. Z ich pomocą doświetlimy nawet najciemniejsze mieszkanie, a przy okazji optycznie je powiększymy.

Minimalizm przede wszystkim

W małometrażowym mieszkaniu musimy pamiętać także o tym, by zachować umiar. Zbyt duża liczba niepotrzebnych elementów wyposażenia przytłoczy całe wnętrze. Przez to będzie wyglądało na znacznie mniejsze. Lepiej więc postawić na minimalizm oraz ograniczyć do minimum wszelkie dodatki czy akcesoria. Oczywiście nie oznacza to, że nasze lokum musi sprawiać wrażenie pustego i niezagospodarowanego. Wystarczy jedynie dokładnie przemyśleć, jak zaaranżować mieszkanie, stosując się do zasad minimalizmu.

Pasy i paski – zdecydowanie tak

Warto również pamiętać, że małe wnętrza można ozdabiać pionowymi, wysmuklającymi pasami. Marynarska tapeta czy ciekawie wyglądająca aplikacja na ścianę sprawią, że mieszkanie nabierze lekkości i optycznie nieco się powiększy. Paski możemy umieścić także na podłodze czy meblach. Należy jednak pamiętać, by przebiegały one z góry do dołu. Poziome wzory lepiej zachować do aranżacji większego lokum.

NASZA SIEDZIBA