> Blog > Kuchnia z drewnianymi elementami – o czym warto pamiętać podczas jej aranżacji?

Kuchnia z drewnianymi elementami – o czym warto pamiętać podczas jej aranżacji?

19.03.2020

Kuchnia z drewnianymi elementami – o czym warto pamiętać podczas jej aranżacji?

Coraz więcej osób decyduje się na meble do kuchni na zamówienie. Z ich pomocą jesteśmy w stanie stworzyć piękne i wyjątkowe wnętrze dopasowane do naszych potrzeb. Najczęściej wybieramy elementy wyposażenia wykonane z drewna. Materiał ten wygląda bowiem bardzo szlachetnie i wspaniale podkreśla charakter lokum. Aranżując kuchnię z wykorzystaniem tego surowca, należy jednak pamiętać o kilku istotnych rzeczach. Jakich? Sprawdź!

Solidne meble kuchenne

Wybierając drewniane kuchnie na zamówienie czy też gotowe rozwiązania, warto pamiętać o doborze odpowiednich materiałów. Najtrwalsze i najbardziej odporne na zniszczenia będzie oczywiście drewno dębowe bądź bukowe. Musimy jednak pamiętać, że takie materiały nie należą do najtańszych. Mimo to lepiej zapłacić nieco więcej za szlachetny surowiec, niż później często wymieniać meble na nowe. Warto więc brać to pod uwagę, wybierając kuchnie na wymiar. Kraków i inne większe miasta są siedzibami wielu firm produkujących tego typu meble. Specjaliści z pewnością pomogą nam zdecydować się na najlepsze możliwe rozwiązanie.

Idealne dopasowanie kolorów i faktur

Wiele osób zastanawia się, z czym najlepiej łączyć drewno. Jest to bowiem materiał, który nie lubi zbyt dużej „konkurencji”. Warto jednak pamiętać, że surowiec ten prezentuje się niezwykle pięknie w połączeniu z jasnymi kolorami. Biel, beż czy szarość będą więc dobrym rozwiązaniem. Oryginalny charakter wnętrza uzyskamy natomiast wtedy, gdy zestawimy drewno z innym naturalnym materiałem. Cegła pozbawiona zbędnych lakierów, przyjmująca swój klasyczny odcień, będzie wspaniałym uzupełnieniem aranżacji. Dąb bądź buk można także połączyć z farbą strukturalną beton lub baranek.

Długa, lecz wąska kuchnia to Twój największy problem? Sprawdź nasz artykuł, w którym podpowiadamy, jak zaplanować takie pomieszczenie!

Prawidłowa pielęgnacja

Wybierając drewniane kuchnie, nie możemy zapomnieć o prawidłowej pielęgnacji mebli wykonanych z naturalnego materiału. Najczęściej pokryte są one specjalnym lakierem ochronnym, dzięki któremu surowiec staje się odporny na zniszczenia oraz zarysowania. Warto jednak pamiętać, że w kuchni może panować dosyć duża wilgotność. Zalegającą na elementach wyposażenia wodę najlepiej od razu wytrzeć, tak aby drewno nie napęczniało. Do codziennego sprzątania warto wykorzystać środki dedykowane pielęgnacji tego właśnie tworzywa. Raz na jakiś czas dobrze jest natomiast zabezpieczyć kuchnię dodatkową warstwą lakieru ochronnego.

Kuchnia połączona z jadalnią

W niektórych mieszkaniach niestety nie ma wystarczającej ilości miejsca i osobnego pomieszczenia, w którym mogłaby znaleźć się jadalnia. Często decydujemy się więc na umieszczenie stołu w kuchni. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy sporo przestrzeni. Wybierając zestaw musimy jednak pamiętać, by stół oraz krzesła dopasować do wybranych wcześniej mebli kuchennych. Najlepiej więc zdecydować się na taki sam rodzaj drewna. Aby jednak nieco urozmaicić wygląd całego pomieszczenia, krzesła mogą zostać wzbogacone o wygodne siedzisko obite innym materiałem. We wnętrzu narażonym na pojawianie się licznych plam z pewnością sprawdzi się tkanina skóropodobna. Cechuje się ona bowiem śliską teksturą, dlatego w jej głąb nie przedostają się żadne zabrudzenia. Aby utrzymać taki mebel w idealnej czystości, wystarczy jedynie każdego dnia przetrzeć go wilgotną szmatką, a w razie konieczności użyć delikatnego środka do prania tapicerki.

NASZA SIEDZIBA