> Blog > Kuchnia dla dużej rodziny – na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu?

Kuchnia dla dużej rodziny – na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu?

14.01.2020

Kuchnia dla dużej rodziny – na co zwrócić uwagę przy jej projektowaniu?

Planowanie przestrzeni dla dużej rodziny jest stosunkowo ciężkim zadaniem. Należy bowiem zadbać o kilka istotnych szczegółów oraz funkcjonalność każdego z pomieszczeń. Niezwykle trudne bywa zaprojektowanie idealnej kuchni. Jest to miejsce, w którym większość z nas spędza sporą ilość czasu w ciągu dnia. Przygotowując projekt, należy więc rozplanować układ wszystkich elementów wyposażenia oraz zapewnić sobie przestrzeń. Najlepiej w takiej sytuacji wybrać kuchnie na zamówienie, które dostosowane są do indywidualnych potrzeb. W tym artykule przedstawimy krótki poradnik na temat aranżacji takiego pomieszczenia. 

Odpowiednia długość blatu kuchennego

Planując kuchnię należy w pierwszej kolejności zadbać o odpowiednie wymiary blatu kuchennego. Jest to bowiem jeden z najważniejszych elementów znajdujących się w tym pomieszczeniu. Najlepiej, by nie był on węższy niż 60-70 centymetrów. Dzięki temu będzie można położyć na nim wszelkie sprzęty oraz akcesoria, a także przygotować posiłek dla całej rodziny. Oczywiście jeśli jest taka możliwość, warto zdecydować się na głębsze blaty, mające ponad 100 centymetrów szerokości. Niestety nie w każdym wnętrzu możemy sobie na to pozwolić. Płyta kuchenna powinna również mieć odpowiednią długość. Projektując to pomieszczenie, można zdecydować się na ciągły blat, który przykryje wszystkie stojące szafki. Dla sporej rodziny, duża ilość miejsca to podstawa, dlatego nie warto w tej kwestii oszczędzać. 

Duża ilość mebli kuchennych

Kolejnym ważnym elementem są meble kuchenne na wymiar. Kraków czy inne większe miasta to lokalizacje, w których nie będzie większych problemów ze znalezieniem firmy specjalizującej się w tej dziedzinie. Zamawiając takie elementy wyposażenia, warto dokładnie zastanowić się, jak wiele miejsca do przechowywania potrzebujemy. Mając dużą rodzinę, musimy liczyć się z tym, że posiadamy sporą ilość zastawy stołowej, akcesoriów kuchennych, a także artykułów spożywczych. Wszystkie te elementy powinny zostać umieszczone w osobnych szafkach, tak aby zachować porządek i odpowiednio zorganizować przestrzeń. Nie można zapomnieć również o szufladach na przyrządy, które zawsze należy mieć pod ręką. Warto więc poradzić się specjalisty i maksymalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń. 

Miejsce do siedzenia

Wybierając elementy wyposażenia, warto zdecydować się na usługi profesjonalnej firmy, takiej jak np. Indeco. Kuchnie projektowane przez tego producenta odznaczają się wysoką jakością oraz ciekawym designem. Meble do przechowywania to jednak nie wszystko. Należy także, o ile oczywiście mamy taką możliwość i wystarczającą ilość miejsca, zaplanować kącik jadalny. Wystarczy jednak, by znalazł się tam odpowiednio duży stół z krzesłami. Te elementy z pewnością sprawią, że każdy rodzinny posiłek będzie przyjemnością, a lokatorzy miło spędzą czas w swoim towarzystwie. Jeśli natomiast w kuchni nie ma możliwości na zorganizowanie małej jadalni, warto pomyśleć o urządzeniu jej np. w salonie. 

Łatwe utrzymanie w czystości

Wybierając materiały, z których mają zostać wykonane elementy wyposażenia naszej kuchni, należy oczywiście zwracać uwagę na ich trwałość oraz odporność na uszkodzenia czy zniszczenia. Przy dużej rodzinie warto także sprawdzić, czy tworzywa te będą łatwe do utrzymania w czystości. Lepiej więc wybrać wykończenie, na którym nie odbijają się palce czy osadzają trudne do usunięcia plamy. Meble na wysoki połysk niestety nie będą najlepszym rozwiązaniem, szczególnie przy małych dzieciach. Zdecydowanie bardziej praktyczne są te wykonane w półmacie czy z materiału wykazującego małą podatność na powstawanie na nim zabrudzeń. 

NASZA SIEDZIBA