> Blog > Pokój dla noworodka – co powinno się w nim znaleźć?

Pokój dla noworodka – co powinno się w nim znaleźć?

12.12.2019

Pokój dla noworodka – co powinno się w nim znaleźć?

Przyjście na świat dziecka to dla każdego rodzica bardzo ważny i przełomowy moment w życiu. Przygotowania do tego wydarzenia należy zacząć nawet na kilka miesięcy przed wyznaczonym terminem porodu. Oprócz zakupu wyprawki i najważniejszych akcesoriów, warto pomyśleć również o urządzeniu funkcjonalnego pokoiku, w którym zamieszka pociecha. W tym artykule podpowiemy, jakie elementy powinny znaleźć się w takim wnętrzu. 

Wygodne łóżeczko przede wszystkim 

Aranżację pokoju dla noworodka należy zacząć od wybrania idealnego łóżeczka. Mebel ten powinien być przede wszystkim bezpieczny oraz funkcjonalny. Dla noworodka najlepsze będzie oczywiście klasyczne łóżko ze szczebelkami oraz regulowaną wysokością materaca. Dzięki temu posłuży nawet przez dwa pierwsze lata życia pociechy. Kupując łóżeczko, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego zostało wykonane. Drewniana konstrukcja musi być wytrzymała, a dodatkowo idealnie oszlifowana, tak aby bobasowi nie stała się żadna krzywda. W niektórych sklepach można znaleźć także specjalną kołyskę dla noworodków. Przed podjęciem decyzji o jej zakupie należy jednak pamiętać, że takie posłanie będzie idealne jedynie w pierwszych miesiącach po narodzinach dziecka. Później stanie się niestety mało funkcjonalne. 

Szafy na ubranka

W pokoju noworodka nie może zabraknąć odpowiedniej ilości mebli do przechowywania. Najlepszym rozwiązaniem będą szafy przesuwne Indeco. Można zaprojektować je, bazując na własnych potrzebach, i wybrać materiały, które najlepiej uzupełnią całą aranżację. Przesuwne drzwi sprawią natomiast, że zaoszczędzimy sporą ilość miejsca. 

Do małych i słabo ustawnych wnętrz sprawdzą się szafy przesuwne na wymiar, które będą idealnie dopasowane do metrażu pomieszczenia. Dodatkowo, wybierając meble na zamówienie, możemy dowolnie konfigurować układ półek wewnętrznych, szuflad czy drążków na wieszaki. W ten sposób będziemy mieć dokładnie tyle miejsca do przechowywania, ile naprawdę potrzebujemy. Powierzchnia ciężka do zagospodarowania będzie natomiast idealna pod szafy wnękowe na wymiar. Kraków, Warszawa czy inne większe miasta – tam z pewnością znajdziemy najlepszych specjalistów, którzy pomogą nam wybrać idealny model. 

Mając już wybraną odpowiednią szafę, warto pomyśleć o dokupieniu do niej specjalnych organizerów. Dzięki temu zawsze będzie panował w niej ład i porządek. Dodatkowo segregacja ubranek czy innych akcesoriów stanie się o wiele łatwiejsza. 

Półki i pudełka

W pokoju, do którego ma się wprowadzić nowo narodzone dziecko, nie może zabraknąć także odpowiedniej ilości półek. Najlepiej by przynajmniej jedna z nich znajdowała się w okolicy łóżeczka, jednak nie bezpośrednio nad nim. Takie umiejscowienie sprawi, że stanie się miejscem  na rzeczy, które zawsze warto mieć pod ręką, a dodatkowo będzie całkowicie bezpieczna dla maleństwa. W innych częściach wnętrza również warto umieścić kilka regałów czy pojedynczych półeczek. Układając na nich zabawki czy dziecięce dekoracje, sprawimy, że w pokoiku zapanuje przyjemna i ciepła atmosfera. Niekiedy warto też pomyśleć o specjalnych pudłach czy koszach, w których będzie można schować pieluszki i inne akcesoria.

Inne ważne elementy

Pokój noworodka to także idealne miejsce na przewijak. Dzięki niemu będzie nam o wiele łatwiej przebrać dziecko i zadbać o jego higienę. W dziecięcym wnętrzu warto umieścić także m.in.:

  • wygodny fotel, na którym będzie można karmić dziecko,
  • lampkę, która przyda się nocą, gdy będziemy zaglądać do noworodka,
  • wiszące nad łóżeczkiem karuzele, które pociecha będzie z zaciekawieniem obserwować.

Do takiego pokoju można oczywiście dokupić jeszcze wiele innych rzeczy, jednak wybierając je dokładnie przemyślmy, czy naprawdę będą one potrzebne. Mało używane przedmioty staną się jedynie skupiskiem kurzu i zanieczyszczeń.

NASZA SIEDZIBA