> Blog > Jak urządzić kuchnię w stylu retro? Podpowiadamy!

Jak urządzić kuchnię w stylu retro? Podpowiadamy!

15.03.2019

Jak urządzić kuchnię w stylu retro? Podpowiadamy!

Styl retro uwielbiany jest przez osoby, które gustują w przedmiotach z duszą. Kuchnia w stylu retro może mieć wiele twarzy. Wszystko zależy od dodatków i mebli, na które się zdecydujemy. Możemy wręcz stworzyć miks przedmiotów z różnych epok, inspirując się przeszłością. Takie wnętrza mają swój specyficzny urok i sprawdzą się w wielu mieszkaniach oraz domach. Jak stworzyć aranżację kuchni w stylu retro? Podpowiadamy!

1. Meble 

Kuchnia w stylu retro wydaje się bardzo przytulna, jasna i ciepła. Meble powinny być drewniane, najlepiej jasne – białe, beżowe, kremowe lub po prostu pastelowe. Możemy także postawić na proste sprzęty a stylizowane dodatki. Wszystko zależy od naszego pomysłu, liczy się efekt końcowy, który przypominać będzie kuchnię prosto z lat 60’ czy 70’. Jeśli zależy nam na oryginalnych meblach vintage, możemy poszukać ich na targach staroci lub zdecydować się na stylizowane meble kuchenne na zamówienie, np. meble kuchenne na wymiar Kraków.  Jeśli chcemy uzyskać efekt wnętrza retro, ale jednocześnie zależy nam na funkcjonalnych i nowoczesnych meblach, wystarczy zdecydować się na odpowiednią ceramikę i stylizowane sprzęty kuchenne. Nowoczesne kuchnie na wymiar też mogą być retro, jeśli tylko zadbamy o odpowiednie kolory i akcesoria. Jeśli stawiamy na barwne sprzęty, zachowajmy jasne tony na ścianach oraz w dodatkach. 

2. Ceramiczne i mosiężne dodatki

W aranżacji retro, zaraz obok pięknych mebli z duszą, idealnie sprawdzą się ceramiczne dodatki. Prosty, śnieżnobiały zlewozmywak o okrągłym lub obłym, prostokątnym kształcie, w połączeniu z mosiężną baterią, będzie prezentować się bardzo vintage. Złotawy kolor szczotkowanego mosiądzu sprawdzi się idealnie we wnętrzu w stylu retro. Dobierzmy do niego uchwyty do szafek, aby stworzyć spójną całość. Jako dodatki i akcesoria sprawdzą się wszelkie przedmioty “z duszą”, najlepiej znalezione na targach staroci lub odziedziczone po bliskich. 

3. Odpowiednie oświetlenie 

Kuchnia retro to kuchnia pełna światła i ciepła. Powinna być jasna, więc niesamowicie istotne jest odpowiednie oświetlenie. Duże, proste lampy, stworzą odpowiednie wrażenie. Najlepiej jeśli będą połączeniem drewna i metalu, które kojarzy się z pomieszczeniami w starym stylu. Lampy mocno wpłyną na ogólny odbiór wnętrza, dlatego zadbajmy aby rzeczywiście pasowały do pozostałych elementów wyposażenia. Mimo, iż styl retro jest połączeniem wielu stylów, pamiętajmy że umiar ma tu duże znaczenie. Im bardziej zdobione i wymyślne meble oraz dodatki, tym prostsze powinny być kuchenne lampy. 

NASZA SIEDZIBA