> Blog > Nowoczesna kuchnia – czym powinna się charakteryzować?

Nowoczesna kuchnia – czym powinna się charakteryzować?

15.01.2019

Nowoczesna kuchnia – czym powinna się charakteryzować?

Kuchnia, zaraz obok salonu, stanowi serce każdego domu. To tu spotykają się codziennie domownicy i tu przygotowują posiłki. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby pomieszczenie to było funkcjonalne, estetyczne i przytulne. Tymi cechami charakteryzują się kuchnie nowoczesne, które coraz częściej możemy zobaczyć w inspirujących aranżacjach. Jak urządzić nowoczesną kuchnię? Podpowiadamy czym powinna się charakteryzować! 

Zabudowa na wymiar i zasada “trójkąta roboczego”

Meble kuchenne na wymiar to jedyna opcja aby wykorzystać w całości dostępne miejsce w pomieszczeniu. Dzięki temu, kuchnia stanie się funkcjonalna i będzie wyglądała estetycznie. Kuchnie na zamówienie pozwolą nam dopasować do naszego wzrostu i potrzeb wysokość blatów oraz podwieszanych szafek. Aby móc wygodnie przygotowywać potrawy, blat powinien znajdować się około 10-15 centymetrów poniżej naszego łokcia. Powinniśmy także pozostawić wystarczającą ilość miejsca użytkowego, pamiętając że sprzęty i urządzenia kuchenne odejmą jego część. 

Meble kuchenne do zabudowy, możemy zaprojektować stosując zasadę “trójkąta roboczego”. Polega ona na pozostawieniu odpowiednich odległości między trzema najważniejszymi elementami kuchni, czyli lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Pomiędzy lodówką i zlewem, jak i zlewozmywakiem i kuchenką powinniśmy pozostawić od 120 do 210 centymetrów, natomiast odległość między kuchenką i lodówką może wynosić od 120 do 270 centymetrów. Stosując opisaną zasadę możemy mieć pewność, że kuchnia będzie naprawdę funkcjonalna.

Podział na pięć stref

Najważniejszą cechą nowoczesnej kuchni, zaraz obok jej estetyczności, jest funkcjonalność. Aby pomieszczenie to można było nazwać funkcjonalnym, powinno być podzielona na pięć głównych stref. Są to:

  • strefa zapasów,
  • strefa przechowywania, 
  • strefa zmywania,
  • strefa przygotowywania,
  • strefa gotowania. 

Podajemy je w kolejności w jakiej powinny następować po sobie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Jeśli jednak jesteśmy osobą leworęczną, możemy zaprojektować je w odwrotnej kolejności. 

Nowoczesne oświetlenie 

Nawet najbardziej funkcjonalna kuchnia nie będzie wyglądała nowocześnie, jeśli nie zadbamy o odpowiednie oświetlenie. Najlepiej postawić na kilka źródeł światła w postaci lampy sufitowej, kinkietów czy podświetlenia blatów oraz okapu. Do światła głównego, znajdującego się na suficie, zastosujmy barwę neutralną, jednak do oświetlenia dekoracyjnego (np. nad blatami) bardziej nowocześnie będzie wyglądało światło o białym lub błękitnym zabarwieniu i lekko chłodnej barwie. 

 

NASZA SIEDZIBA