> Blog > Urządzamy pokój nastolatka – kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę

Urządzamy pokój nastolatka – kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę

03.12.2018

Urządzamy pokój nastolatka – kilka kwestii, na które musisz zwrócić uwagę

Urządzając pokój nastolatka powinniśmy wziąć pod uwagę jego styl, potrzeby i oczekiwania. Istnieje jednak kilka kwestii, na które powinniśmy zwrócić uwagę, a o których on sam zapewne nie myśli. Są to kwestie funkcjonalności. Nawet w najładniej zaaranżowanym pokoju, nie będzie się dobrze przebywało, jeśli nie będzie funkcjonalny. Nie powinniśmy jednak tłumić pomysłów dziecka. Najlepszym sposobem będzie pójście z nim na kompromisy. W artykule podpowiadamy, jak urządzić młodzieżowy pokój, który sprawdzi się przez lata.

1. Podział na strefy

W młodzieżowym pokoju niezwykle istotny jest podział na strefy. Odrębnym miejscem powinno być miejsce do uczenia się, osobnym miejsce na rozrywkę, a jeszcze innym, miejsce na sen. Jeśli strefy zaczną się zacierać, dziecko nie będzie mogło odpowiednio skupić się na nauce lub odpoczynku. Jeżeli istnieje taka możliwość, nie zgadzajmy się na telewizor w pokoju nastolatka lub zawieśmy go w takim miejscu, aby nie dało się go oglądać ze strefy nauki.

2. Szafy na wymiar

Młodzi ludzie posiadają zazwyczaj całą masę nagromadzonych rzeczy. Ubrania, dodatki, gadżety, notatki, książki i wiele wiele innych. Aby w pokoju nie powstał chaos, musimy zapewnić mu odpowiednią ilość schowków, szuflad i półek. Najbardziej polecanym rozwiązaniem w tego typu sytuacji, są szafy wnękowe na wymiar. Szafy przesuwne nie zajmują dużo miejsca, a zabudowując wnękę aż do sufitu zyskamy sporo przestrzeni do przechowywania. Ważne, aby znalazło się tam wystarczająco miejsca na wszystkie rzeczy, w tym też np. na sprzęt sportowy. Odpowiednia ilość schowków pomoże dziecku w utrzymaniu porządku.

3. Strefa nauki

Powinna być jedną z ważniejszych stref w pokoju młodzieżowym, ponieważ nastoletnie lata są okresem wytężonej nauki. Najważniejszym punktem strefy jest biurko. Dobrze jeśli będzie dość spore, aby zmieściły się na nim wszystkie potrzebne książki i notatniki, laptop lub ekran komputera, a także lampka oraz przybornik na długopisy i inne przybory szkolne. Postarajmy się, aby było odwrócone od telewizora lub konsoli do gier, jeśli dziecko je posiada. Nie będą go wtedy niepotrzebnie rozpraszać. Ważny jest także dopływ światła dziennego, dlatego pamiętajmy, aby strefa nauki znalazła się blisko okna.

4. Kolorystyka pokoju

Dobór kolorów ścian pomoże nam w wyodrębnieniu wszystkich stref. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością mocnych, soczystych kolorów, ponieważ mogą potem przeszkadzać w odpowiednim skupieniu się na nauce. Jeśli chcemy, aby każda ze stref różniła się barwą, możemy pomalować ściany na różne odcienie jednego koloru. Całość będzie wtedy podzielona ale spójna. Jeśli chodzi o dekoracje, pozwólmy dziecku na swobodę. W przypadku gdy nie jesteśmy zwolennikami plakatów, które nastolatek chce zawiesić na ścianach, możemy zaproponować mu kompromis, na przykład w postaci wybranej przez niego fototapety.

 

NASZA SIEDZIBA