> Blog > Garderoba Twoich marzeń – sprawdź jak ją urządzić!

Garderoba Twoich marzeń – sprawdź jak ją urządzić!

25.10.2018

Garderoba Twoich marzeń – sprawdź jak ją urządzić!

Garderoba to pomieszczenie, w którym spędzamy stosunkowo mało czasu i znajduje się zazwyczaj za zamkniętymi drzwiami. Powinno więc być niesamowicie funkcjonalne i ergonomiczne, a niekoniecznie stylowe. Jednak przy zachowaniu pewnych zasad jesteśmy w stanie osiągnąć oba te cele. Jak to zrobić? Wykorzystując między innymi szafy wnękowe na wymiar, czy odpowiednio je oświetlając.

 

1. Szafy na wymiar

Chcąc zaoszczędzić miejsce i wykorzystać całą dostępną przestrzeń, zdecydowanie powinniśmy postawić na szafy przesuwne na zamówienie. Jest to najbardziej funkcjonalne rozwiązanie, ze wszystkich możliwych. Zabudujmy garderobę aż pod sufit, aby móc przechowywać na najwyższych półkach rzadko używane, sezonowe rzeczy. Przesuwne drzwi nie będą zajmowały praktycznie żadnego miejsca. Świetnym rozwiązaniem jest wybór drzwi lustrzanych, w których będziemy się mogli przeglądać, po wybraniu konkretnego stroju.

Decydując się na meble na wymiar możemy postawić szafę nawet w pomieszczeniu z mocnymi skosami czy nieregularnymi wnękami. W zabudowanych szafach nasze ubrania nie będą się aż tak kurzyć ani niszczyć jak poukładane na otwartych półkach.

 

2. Wnętrza szaf

Kiedy już wybierzemy miejsca, w których mają stanąć szafy oraz zdecydujemy jakiej mają być wielkości, warto zająć się ich “środkiem”. Aby garderoba była funkcjonalna, musimy zadbać o odpowiednią ilość i rozmieszczenie półek czy drążków z wieszakami. Drążki, na których wieszać będziemy długie sukienki i płaszcze, umieśćmy na wysokości około 180 – 200 cm, a te na swetry, koszule i bluzki na wysokości około 110 cm. Przestrzeń, która pozostanie nad nimi, wykorzystajmy na dodatkowe półki. Bardzo wygodne i funkcjonalne są drążki ruchome, które nazywane są pantografami.

Oprócz wyżej wymienionych, nie możemy zapomnieć o funkcjonalnych systemach porządkowania przestrzeni, jakimi są szuflady na prowadnicach, pojemniki na kółkach, wiszące organizery i materiałowe kosze, czy wreszcie spore, tekturowe pudełka. Bardzo przydatne są także specjalne wieszaki na spodnie i trochę mniejsze na paski, krawaty i szale. Dobrze zainstalować również półki na obuwie, czy szuflady z organizerami na bieliznę, które ułatwią utrzymanie porządku.

 

3. Oświetlenie i wentylacja

Odpowiednie oświetlenie to klucz do stylowej i funkcjonalnej garderoby. Jeśli we wnętrzu znajduje się okno to nasze zadanie jest ułatwione, ponieważ będziemy mieć wystarczającą ilość światła dziennego i powietrza. Zwykle jednak, garderoby tworzone są w pomieszczeniach, które okien nie posiadają. Wówczas oprócz oświetlenia punktowego, musimy zadbać także o główne źródło światła na suficie oraz odpowiednią wentylację.

Dobrym rozwiązaniem jest zainstalowanie lampek LED w kilku oddzielnych strefach garderoby, a także wokół lustra, niezależnie czy znajduje się ono na drzwiach szafy czy na ścianie. Świetnie sprawdzą się także kinkiety przy drążkach i suficie, oraz automatycznie włączające się oświetlenie wewnątrz szuflad.

Aby zapewnić naszym ubraniom dobrą wentylację, zainstalujmy w ścianie kratkę wentylacyjną. Dobrze jeśli drzwi do pomieszczenia również będą posiadały przepuszczające powietrze elementy lub całe będą stworzone z lekkiego materiału.

 

 

 

 

 

 

 

NASZA SIEDZIBA