> Blog > Jak funkcjonalnie urządzić kawalerkę? Zastosuj nasze rady

Jak funkcjonalnie urządzić kawalerkę? Zastosuj nasze rady

25.10.2018

Jak funkcjonalnie urządzić kawalerkę? Zastosuj nasze rady

Kawalerką nazywamy najmniejsze z możliwych mieszkań, które składa się zwykle z jednego pomieszczenia z aneksem kuchennym oraz łazienki. Jak urządzić je w sposób funkcjonalny i stylowy, a także dlaczego w takim przypadku warto stworzyć kuchnie na zamówienie? Podpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

1. Wyznaczenie stref

W przypadku tak małego mieszkania, niezwykle istotne jest wyznaczenie osobnych stref, dzięki którym nie zapanuje tam chaos i bałagan. Jednak stawianie ścian nie jest dobrym pomysłem, ponieważ zabiorą one dużą część bardzo cennej przestrzeni. Świetnym rozwiązaniem są przeszklone ścianki działowe lub drewniane konstrukcje pełniące rolę ażurowych ścian i półek jednocześnie. Możemy również podzielić je za pomocą płytek, dywanu i paneli, które znajdą się w konkretnych strefach. Innym sposobem jest oddzielenie “pomieszczeń” za pomocą oświetlenia. Lampa nad stołem jadalnym wyznacza strefę jadalną, punktowe lampy znajdą się w salonie, a kinkiety LEDowe w kuchni.

2. Meble kuchenne na wymiar

Mając do dyspozycji tylko część pomieszczenia, w której musimy stworzyć pełnowymiarową kuchnię, czeka nas nie lada wyzwanie. Gotowe kuchenne zestawy meblowe, które dostępne są w sklepach nie mieszczą się w wyznaczonej strefie lub zajmują większą część naszego mieszkania? Z pomocą przychodzą firmy, zajmujące się wyrobem kuchni na zamówienie. Jest to jedyne rozwiązanie, które sprawdzi się w małej kawalerce. Meble powinny sięgać sufitu, aby w pełni wykorzystać dostępne miejsce.

Kuchnia połączona z salonem może mieć kształt litery “U” lub “L”. W pierwszym przypadku dobrze zaprojektować ciąg szafek tylko po jednej stronie, aby wnętrze nabrało lekkości. W drugim zaś, ciągiem jest zwykle dłuższy bok, a krótszy staje się blatem pomocniczym. W obu przypadkach warto zastosować bardzo funkcjonalne półki obrotowe.

Chcesz wynająć swój dom? Sprawdź nasz artykuł „Studenckie mieszkanie – jak wyposażyć takie lokum?

3. Szafy przesuwne na wymiar

Aby nie zaburzyć proporcji mieszkania, warto postawić na rozwiązanie jakim jest zabudowa całej ściany. Zmniejszymy wtedy wolną powierzchnię, jednak decydując się na szafę na wymiar sięgającą sufitu, wykorzystamy w pełni każdy centymetr. Ponadto mieszkanie będzie się wydawało uporządkowane i funkcjonalne.

Zainwestujmy w akcesoria do przechowywania. Zamiast wyrzucać nagromadzone rzeczy zainstalujmy różnego rodzaju drążki, kupmy wieszaki, pudełka i pojemniki do szuflad. Pozwoli nam to na maksymalne wykorzystanie dostępnego metrażu szafy i utrzymanie porządku.

4. Meble wielofunkcyjne

Meble multifunkcyjne najbardziej przydatne są właśnie w kawalerkach, w których liczy się każdy centymetr kwadratowy. Rozkładany stół, składane krzesła, kanapa będąca jednocześnie łóżkiem, stolik kawowy z pojemnikiem do przechowywania w środku rzeczy, czy biurko z blatem składającym się do pionu. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że nasze mieszkanie staje się bardziej funkcjonalne.

5. Oświetlenie i kolory

  W tak małym wnętrzu bardzo ważne jest zastosowanie tylko jasnych barw, które optycznie je powiększą. Lampy powinny znaleźć się w strategicznych miejscach, tak jak lustra, które w przypadku kawalerki będą niezastąpione. Dobrze jeśli meble będą miały lśniące powierzchnie, co również pozytywnie wpłynie na rozchodzenie się światła w pomieszczeniu.

NASZA SIEDZIBA