> Blog > Podstawowe błędy podczas projektowania kuchni – nie popełniaj ich!

Podstawowe błędy podczas projektowania kuchni – nie popełniaj ich!

12.10.2018

Podstawowe błędy podczas projektowania kuchni – nie popełniaj ich!

Projektowanie mieszkania czy domu wiąże się z wieloma decyzjami i kompromisami. Przy aranżacji skupiamy się głównie na salonie, łazience i kuchni, co jest istotne, ponieważ są to pomieszczenia, w których spędzamy najwięcej czasu i które powinny być najbardziej funkcjonalne. Projektując kuchnię, bardzo dużo osób popełnia podobne błędy. Kuchnie na zamówienie pozwalają wyeliminować wiele z nich. Poniżej przedstawimy na czym polegają i jak nie popełnić ich podczas najbliższego remontu lub urządzania nowego lokum. 

Niewłaściwy podział na strefy

Każda funkcjonalna kuchnia powinna być podzielona na pięć stref:

  • strefę zapasów,
  • strefę przechowywania,
  • strefę zmywania,
  • strefę przygotowywania, 
  • strefę gotowania. 

Każda z nich powinna następować po sobie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara w przypadku osoby praworęcznej, a w przeciwnym w przypadku leworęcznej. W przypadku, gdy decydujemy się na meble kuchenne na wymiar, z łatwością możemy właściwie ustawić strefy pod względem ich kolejności oraz optymalnych odległości. 

Złamanie zasady “trójkąta roboczego”

Najważniejsze są odległości między trzema głównymi punktami kuchni, czyli: lodówką, zlewozmywakiem i kuchenką. Jeśli źle je rozmieścimy, użytkowanie będzie utrudnione. Lodówka powinna być oddalona od zlewu o około 120-210 cm, zlewozmywak od kuchenki także 120-210 cm, natomiast kuchenka od lodówki 120-270 cm. Jeśli zachowamy optymalne odległości, kuchnia będzie funkcjonalna, a użytkowanie płynne. 

Zmywarka oddalona od zlewu oraz szafek na naczynia

Jeśli rozdzielimy od siebie zlewozmywak oraz zmywarkę, możemy być pewni, że podłoga będzie ciągle zachlapana. Najlepszym rozwiązaniem jest, gdy zlew znajduje się zaraz nad zmywarką. Z kolei szuflada czy szafka, w której przechowujemy naczynia, powinna znajdować się blisko zmywarki, abyśmy wyciągając czyste naczynia, mogli bez niepotrzebnych kroków układać je na swoim miejscu, co zwiększy ergonomiczność kuchni. 

Wysokość blatów kuchennych i powierzchnia robocza 

Aby dobrze korzystało się nam z kuchni, wysokość mebli kuchennych powinna być dostosowana do naszego wzrostu. Najbardziej optymalnie jest, gdy blat znajduje się około 10-15 cm poniżej łokcia, z tolerancją do kilku centymetrów, jeśli z kuchni korzysta kilka osób o różnym wzroście. Aby móc wygodnie przygotowywać potrawy, powinniśmy mieć wystarczającą ilość miejsca użytkowego. Bardzo ważne, aby podczas projektowania mebli, wziąć pod uwagę, że na blatach znajdą się również sprzęty i urządzenia, które odejmą część miejsca. 

Niewykorzystana przestrzeń

Niewykorzystanie przestrzeni jest jednym z najczęściej popełnianych błędów, w praktycznie każdym pomieszczeniu. Jeśli jednak chodzi o kuchnię, są to zazwyczaj puste miejsca nad szafkami, które moglibyśmy zabudować, zyskując dodatkową przestrzeń na przechowywanie rzadko używanych naczyń czy sprzętów. Szczególnie w przypadku gdy kupujemy meble kuchenne na wymiar, mamy bardzo dużo możliwości aby praktycznie wykorzystać przestrzeń. Warto więc zwrócić na tą kwestię uwagę. 

Niewłaściwe oświetlenie

Oświetlenie kuchni jest kwestią równie istotną, co rozmieszczenie mebli. Aranżacja powinna uwzględniać główne źródło światła, jak i dodatkowe oświetlenie funkcyjne, czyli np. oświetlenie blatów. Jest ono o tyle ważne, że przygotowując posiłki zwykle zasłaniamy sobie światło padające z lampy sufitowej, co znacznie zmniejsza komfort gotowania. Warto więc podczas projektowania kuchni, wziąć pod uwagę także tą kwestię. 

NASZA SIEDZIBA