> Blog > Kuchnia w stylu skandynawskim – piękno tkwi w prostocie

Kuchnia w stylu skandynawskim – piękno tkwi w prostocie

17.09.2018

Kuchnia w stylu skandynawskim – piękno tkwi w prostocie

Styl skandynawski króluje od kilku sezonów. Pokochaliśmy jasne i chłodne odcienie, szarość, a także dodatki z surowego drewna i metalu. W naszych kuchniach coraz częściej stosujemy płytki imitujące cegiełki czy farbę tablicową. Wskażemy Wam kilka podstawowych elementów, charakterystycznych dla prostej, jednak jakże efektownej, kuchni w stylu skandynawskim.

Kolorystyka

Jak wyżej wspomnieliśmy, w stylu skandynawskim dominują jasne kolory. Zdecydowanie króluje tu biel i rozbielone odcienie szarości. W niewielkich akcentach pojawiają się także pastele. W stylu tym duże znaczenie odgrywa surowe drewno, zatem również jego różnorodne barwy, często występują w kuchniach w stylu skandynawskim. Realizując meble kuchenne na wymiar, warto zatem postawić na połączenie tych dwóch elementów – np. surowego drewna w postaci blatów i czystej bieli na frontach szafek.

Podstawowe materiały w stylu skandynawskim

W stylu skandynawskim oprócz drewna pojawiają się także detale z metalu np. w postaci nóg od krzeseł czy stołów. Częstym akcentem w tego typu kuchniach jest cegła – biała lub w typowo ceglastym kolorze – stanowi ona zwykle drobny detal – zdecydowanie nie powinna pokrywać całych ścian, bowiem bardzo obciąży wnętrze, a to zaburzy nam lekkość skandynawskiego stylu. Idealnym miejscem na zamontowanie płytek przypominających cegłę, które doradzamy klientom realizującym kuchnie na zamówienie, jest przestrzeń między górnymi a dolnymi szafkami – całość wygląda bardzo stylowo i nowocześnie. Dodatkowo, stosowany pomiędzy szafkami materiał jest trwały i łatwy w czyszczeniu.

Szafki w kuchniach skandynawskich zwykle są wykończone w połysku – to taki kontrast dla matowego drewna na blatach lub występującego w postaci stołu czy krzeseł.

Inne ciekawe rozwiązania lub elementy w stylu skandynawskim:

Oświetlenie

Najczęściej stosowanymi lampami w stylu skandynawskim są te o dużych metalowych kloszach (białych, srebrnych lub w kolorze miedzi), wiszące na długich kablach. Zwykle jest to oświetlenie punktowe np. nad stołem czy aneksem kuchennym

Farba tablicowa

To rozwiązanie szczególnie lubiane przez młodych ludzi i rodziny. Farba tablicowa pozwala na zostawienie miłych wiadomości czy szybkich notatek na ścianie. Można na niej pisać za pomocą kredy tablicowej i wielokrotnie ścierać zapiski. Zwykle stosowana jest na mniejszych przestrzeniach, niekiedy zastępuje również płytki między szafkami.

Otwarte półki

Choć uważane są za niepraktyczne, w skandynawskich kuchniach cieszą się dużą popularnością. Znajdziemy na nich najczęściej słoiki wypełnione niezbędnymi produktami, zielone rośliny, czy ozdobne flakony, koniecznie z niebarwionego szkła.

Rośliny

Kwiaty doniczkowe stanowią idealny sposób na przemycenie koloru do wnętrza. Zieleń naturalnych roślin świetnie komponuje się ze stylem skandynawskim. Wprowadza odrobinę życia do tej jasnej i chłodnej przestrzeni.

NASZA SIEDZIBA