> Blog > Pomysł na oświetlenie kuchni – ciekawe wskazówki

Pomysł na oświetlenie kuchni – ciekawe wskazówki

27.07.2018

Pomysł na oświetlenie kuchni – ciekawe wskazówki

Kiedy stajemy się posiadaczami własnych czterech kątów, pojawia się dylemat jakim jest urządzenie i oświetlenie mieszkania. Mogłoby się wydawać, że kuchnia będzie jednym z mniej problematycznych do wyposażenia miejsc, jednak jest zupełnie odwrotnie. Jest to w końcu najczęściej użytkowane pomieszczenie w domu. Spędzamy tam dużo czasu gotując, jedząc, czy parząc kawę. Miejsce to, powinno być funkcjonalne, urządzone na lata i w naszym guście, w tym przypadku najlepiej sprawdzi się kuchnia na wymiar.

Oprócz podstawowej kwestii, jaką jest wyposażenie kuchni meblami, powinniśmy zastanowić się, jak najlepiej rozplanować oświetlenie poszczególnych miejsc w pomieszczeniu. Nawet na niewielkim metrażu jedna lampa to za mało. Dobrym wyborem będzie zastosowanie światła LED, które jest energooszczędne, bezpieczne i proste w montażu. Pomocne będzie także zamówienie mebli kuchennych na wymiar, do których odpowiednio dostosujemy lampy. 

Rozmieszczenie punktów świetlnym

Oświetlenie centralne, czyli górna lampa

Przydaje się przy sprzątaniu pomieszczenia oraz kiedy wchodzimy do kuchni tylko na chwilę. Wtedy najwygodniej włączyć lampę górną. Ważne, aby włącznik znajdował się tuż przy drzwiach. Jeśli stół znajduje się tuż pod głównym źródłem światła, nie ma konieczności montowania dodatkowego oświetlenia.

Oświetlenie dekoracyjne, czyli halogeny i LED-y

Dla wprowadzenia nastroju możemy zamontować halogeny wewnątrz przeszklonych witryn czy szklanych półek. Bardzo efektownie wygląda też podświetlenie barku. Powinniśmy zadbać również o światło nad blatami. Świetnie sprawdzą się tutaj taśmy LED, zamontowane pod szafkami. Wygląda to nastrojowo, a jednocześnie zapewnia nam widoczność na blatach, bez konieczności włączania światła głównego. 

Oświetlenie dodatkowe, czyli reflektory

W ciągu dnia, głównym miejscem, z którego korzystamy w kuchni jest zwykle blat pod oknem. Wpada z niego dużo światła słonecznego, jednak powinniśmy zapewnić sobie także sztuczne oświetlenie, którego będziemy używać po zmroku. Dobrze sprawdzą się tutaj dwa punktowe reflektory po obu stronach okna, ewentualnie kinkiety lub listwy z kierunkowymi żarówkami. Oświetlenie punktowe będzie dużą wygodą również we wnętrzach szafek. Szczególnie, jeśli zainstalujemy takie światło, które uruchamia się dopiero podczas otwierania. 

Oświetlenie wyspy/blatu/stołu

Jeśli nasza kuchnia jest połączona z salonem i oddziela ją wyspa, niski lub wysoki blat albo po prostu stół jadalny, warto zadbać o odpowiednie oświetlenie tego miejsca. Doskonale sprawdzą się tu lampy wiszące. Jedna, dwie lub nawet trzy, powieszone obok siebie w jednym rzędzie, koniecznie tego samego modelu i koloru. 

Barwy światła

Górne oświetlenie kuchni powinno być rozproszone, żeby nie powodowało powstawania cieni, jednak dobrze aby odpowiednio rozjaśniało całe pomieszczenie. W części jadalnej powinniśmy zadbać o światło przytulne i nie męczące oczu. Najlepiej o barwie neutralnej lub ciepłej, wtedy jedzenie będzie wyglądać apetyczniej. Natomiast nasze lampy podszafkowe czy dekoracyjne w witrynach mogą być barwy zimnej. Takie światło ładnie wydobywa ozdobne detale. 

Wszelkie triki i pomysły można indywidualnie zastosować już w trakcie wyposażania kuchni. Meble kuchenne na wymiar pozwalają jeszcze lepiej dobrać, a także zamontować w najbardziej praktyczny sposób, różnego rodzaju oświetlenie. 

NASZA SIEDZIBA