> Blog > Jak dobrać kolor mebli do koloru ścian – poradnik

Jak dobrać kolor mebli do koloru ścian – poradnik

24.07.2018

Jak dobrać kolor mebli do koloru ścian – poradnik

To, jakie kolory nas otaczają, w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie. Istotnym jest, aby wybrać nie tylko odpowiednie kolory ścian, ale również mebli. Stworzenie ciekawej kompozycji wcale nie jest trudne. Wystarczy, że zastosujemy się do kilku podstawowych zasad. Poniżej umieszczono przydatne wskazówki na temat doboru kolorystyki w mieszkaniu.

Jak wybrać kolor ścian?

W pierwszej kolejności musimy dopasować odcień ścian do charakteru danego wnętrza. Jasne kolory genialnie sprawdzą się do pomieszczeń minimalistycznych oraz niezbyt dużych. Nadają one świeżości oraz przestronności. Mowa tutaj o ponadczasowej bieli, beżach, a nawet subtelnych szarościach i pastelach. W przypadku pomieszczeń znajdujących się po stronie południowej (czyli bardzo rozświetlonych) możemy pozwolić sobie na więcej. Warto jednak zdecydować się na stonowane kolory (np. oliwkowy), tak aby nieco uspokoić nasze zmysły. Energetyczne barwy (m.in. pomarańcz, róż), to propozycja dla odważnych. Najlepiej sprawdzają się w wnętrzach nieco zaciemnionych. Pamiętajmy, że zbyt mocne odcienie ścian mogą działać drażniąco. Zachowajmy zatem zdrowy umiar.

Jaki kolor mebli do jasnych ścian?

W przypadku, gdy ściany w danym wnętrzu są jasne lub neutralne, mamy szerokie pole do popisu. Meble mogą swoją kolorystyką współgrać ze ścianami. Dzięki temu uzyskamy wspaniały efekt rozmycia, a co za tym idzie, powiększymy optycznie pomieszczenie. Dobrym wyborem są również elementy kontrastujące. Dla przykładu – czerwone szafy na wymiar są doskonałym przełamaniem monochromatycznej kolorystyki. Oczywiście to my decydujemy, który element będzie tym kontrastującym.

Jaki kolor mebli do przygaszonych odcieni ścian?

W przypadku, gdy nasze ściany nie są zbyt wyraziste, to meble powinny nadawać świeżości i być mocnym elementem wnętrza. Lepiej, aby były one w jaśniejszej tonacji niż farba na ścianach. Wbrew pozorom wcale nie musimy szaleć z kolorami. Jeżeli jesteśmy miłośnikami klasyki, to możemy „zagrać światłem”. Kuchnia na zamówienie z mocno lakierowanymi, białymi frontami będzie znakomicie prezentować się na tle ścian w kolorze wrzosu czy zgniłej zieleni. Ciekawą propozycją są również srebrne blaty, które odbijają światło.

Jaki kolor mebli do intensywnych ścian?

Jeśli ściany utrzymane są w intensywnej kolorystyce, to kolor mebli powinien być stonowany. Właśnie dlatego najlepiej postawić na naturalne drewno. Oczywiście może być ono utrzymane w jasnej tonacji, jednak niebanalnym pomysłem są również ciemne i ciężkie meble. Czerń także będzie doskonale wyglądać na tle żółtych, a nawet seledynowych ścian, chociaż – niewątpliwie – jest to propozycja dla odważnych!

NASZA SIEDZIBA