> Blog > Kuchnia łączona z salonem – aranżacyjne wskazówki

Kuchnia łączona z salonem – aranżacyjne wskazówki

21.05.2018

Kuchnia łączona z salonem – aranżacyjne wskazówki

Kuchnia łączona z salonem to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala optycznie powiększyć mieszkanie i odpowiednio zagospodarować przestrzeń. Tego rodzaju kuchnia jest także bardzo wygodna i sprzyja integracji – można jednocześnie przygotowywać posiłki i rozmawiać z gośćmi. Podpowiadamy, w jaki sposób urządzić kuchnię łączoną z salonem, by była ona estetyczna i funkcjonalna.

Kuchnia łączona z salonem – właściwe proporcje

Podejmując decyzję o urządzeniu kuchni łączonej z salonem powinniśmy mieć na względzie przede wszystkim właściwe proporcje pomieszczenia. Dawniej bardziej popularne było budowanie niewielkich i wąskich kuchni: o wymiarach ok. 180 cm szerokości i 300 cm długości. Te wymiary wynikały ze standardowej długości szafek, jednak budowane w ten sposób kuchnie były bardzo wąskie i mało przestronne. Żeby kuchnia była proporcjonalna, powinna mieć co najmniej 250 cm szerokości. Jeżeli nasza kuchnia jest bardzo ciasna, warto rozważyć wyburzenie ściany i otworzenie jej na sąsiedni pokój. W ten sposób zyskamy jedno duże, reprezentacyjne pomieszczenie.

W jaki sposób wyodrębnić obydwie strefy?

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na to, aby oddzielić sferę kuchni od salonu, które możemy wykorzystać w zależności od potrzeb i upodobań. Pierwszym ze sposobów jest barek, najlepiej murowany, na około 200 cm długości i 100-110 cm wysokości. Barek możemy wykorzystywać również jako dodatkowy blat.

Innym dobrym sposobem może być „wyspa”, która uzupełnia zabudowę o blat i szafki. Zamiast ściany możemy zdecydować się również postawić regał lub zamontować drzwi przesuwne. Ciekawą opcją mogą być także luksfery, czyli pustaki szklane, które sprawiają, że pomieszczenie jest dodatkowo rozjaśnione i optycznie powiększone.

Kuchnie na wymiar – zamów dopasowane meble

Dobrym sposobem na aranżację kuchni łączonej z salonem mogą być meble kuchenne na wymiar. W ten sposób będziemy mieć pewność, że są one idealnie dopasowane do naszego mieszkania. Meble na wymiar nie muszą być wcale droższe od kupionych w sklepie – wszystko zależy od projektu i zastosowanych materiałów.

Wybierając meble do pomieszczeń łączonych, warto pamiętać o tym, że powinny one zachować spójny styl. Meble kuchenne, które wstawiamy do otwartego pomieszczenia połączonego z salonem, powinny być bardziej reprezentacyjne niż ma to miejsce w przypadku, gdy kuchnia jest na uboczu. W przypadku gdy meble kuchenne nie pasują do wystroju salonem, dobrym pomysłem może być ich ukrycie – na przykład za barem lub murkiem.

NASZA SIEDZIBA