> Blog > Szafy z drzwiami przesuwnymi, a może uchylne lub harmonijkowe? Z nami wybierzesz najlepiej!

Szafy z drzwiami przesuwnymi, a może uchylne lub harmonijkowe? Z nami wybierzesz najlepiej!

30.04.2018

Szafy z drzwiami przesuwnymi, a może uchylne lub harmonijkowe? Z nami wybierzesz najlepiej!

Zarówno drzwi przesuwne, jak i uchylne i harmonijkowe, maja swoje zalety, a także wady. Dokonując wyboru, powinniśmy się przede wszystkim kierować ich funkcjonalnością. Na jakie aspekty musimy zatem zwrócić uwagę podczas wybierania drzwi do szafy? Czytaj dalej, by dowiedzieć się więcej!

Szafy z drzwiami przesuwnymi

To właśnie od nich zaczniemy, ponieważ ostatnimi czasy cieszą się bardzo dużą popularnością. A wszystko za sprawą szaf wnękowych, w przypadku których stanowią niemal nieodzowny element.

Niewątpliwą zaletą drzwi przesuwnych jest duża oszczędność miejsca. Są wprost idealne do małych, a szczególnie wąskich pomieszczeń. Nie wymagają wolnej przestrzeni, aby było możliwe ich otwarcie, zatem nawet bardzo blisko szafy możesz postawić inne elementy wystroju wnętrza.

Warto także nadmienić, że drzwi przesuwne nadają się także do trudnych wnętrz, w których znajdują się nietypowe wnęki czy skośne ściany.

Drzwi przesuwne dają także duże możliwości aranżacyjne. Znane są ich różnorodne wykończenia, takie jak klasyczna płyta drewnopodobna, lustra, szyby o mlecznym wykończeniu, lacobele, czyli szyby barwione dowolnym kolorem, na których możliwy jest także nadruk, rattan czy bambus. Tak szeroka gama możliwości sprawia, że szafę, a właściwie drzwi przesuwne, można dopasować do każdego wnętrza, również w taki sposób, aby stała się niemal niewidocznym elementem starannie zaaranżowanej przestrzeni.

Drzwi harmonijkowe – warto je poznać

Wciąż są mało popularne w Polsce. Jeśli już ktoś się na nie decyduje, to zazwyczaj trafiają do przedpokoju. Są to drzwi skonstruowane z pionowych wąskich paneli, które swobodnie można złożyć podczas otwierania.

Ich funkcjonalność jest zbliżona do drzwi przesuwnych, często są jednak nieco tańsze. Drzwi harmonijkowe również nie wymagają dodatkowej przestrzeni, aby mogły zostać otwarte. Tak jak drzwi przesuwne mogą być stosowane w przypadku niewymiarowych wnęk. Należy jednak nadmienić, że są słabą izolacją akustyczną.

Drzwi uchylne – niezawodna klasyka

To klasyczne drzwi składające się z uchylnych skrzydeł. Ilość miejsca, jaka potrzebna jest do ich otwarcia, zależy od szerokości skrzydła. Warto zatem podzielić szafę na mniejsze (wąskie moduły). Plusem takiego podziału jest także niezależność poszczególnych partii szafy – możemy otworzyć wszystkie moduły szafy jednocześnie, co w przypadku drzwi przesuwnych jest niemożliwe. W przypadku tego typu szaf istnieje możliwość wykończenia przezroczystą szybą, co może być ciekawym rozwiązaniem w pomieszczeniu biurowym lub salonie. Można w ten sposób wyeksponować biblioteczkę lub pamiątkowe bibeloty przechowywane w szafie.

NASZA SIEDZIBA