> Blog > Aranżacja małej kuchni – kilka cennych porad

Aranżacja małej kuchni – kilka cennych porad

17.01.2018

Aranżacja małej kuchni – kilka cennych porad

Kuchnia to bardzo ważne pomieszczenie w każdym domu. To w niej zazwyczaj je się wspólne posiłki, pije poranną kawę i toczy rozmowy o codzienności. Szczególnie właściciele mieszkań w blokach, mogą mieć problem z zaprojektowaniem estetycznej, ale i funkcjonalnej kuchni. W budynkach, które projektowane były jeszcze w czasach PRL-u, pomieszczenia te są zazwyczaj bardzo małe i co gorsza – wąskie. Takie nietypowe wymiary ograniczają możliwości aranżacyjne, jednakże istnieje kilka trików, które mogą pomóc w funkcjonalnym i estetycznym zaprojektowaniu małej kuchni.

Meble do kuchni na wymiar – zyskujesz więcej możliwości

Warto na początku już wspomnieć o możliwości zaprojektowania mebli do kuchni na wymiar. W przypadku małych pomieszczeń, takie rozwiązanie pozwala na wykorzystanie przestrzeni co do centymetra.

Pierwszą i niewątpliwie ogromną zaletą kuchni na wymiar jest możliwość zaprojektowania umeblowania pod sam sufit. Górne szafki to idealne miejsce, aby przechowywać takie garczki i sprzęty kuchenne, których nie używamy często. To rozwiązanie szczególnie dla tych, którzy chcą maksymalnie zagospodarować przestrzeń. Jeśli jednak zależy nam na optycznym powiększeniu wnętrza, powinniśmy najlepiej zrezygnować z górnych szafek. Wówczas pomieszczenie nie będzie tak bardzo „obciążone”.

Drugą, jakże ważną opcją wyboru, jaką dają meble kuchenne na wymiar, jest możliwość zastosowania różnego typu frontów szafek. W niezwykle małych kuchniach możemy mieć problem z pełnym otwieraniem klasycznych drzwiczek. Warto zatem zastanowić się nad zastosowaniem szafek z drzwiczkami przesuwnymi lub z zamknięciem żaluzjowym.

A co ze wspólnymi posiłkami?

Znalezienie miejsca na stół w małej, a szczególnie wąskiej kuchni to nie lada wyzwanie. Jeśli jednak bardzo zależy nam, na stworzeniu strefy, w której byłaby możliwość wypicia kawy lub zjedzenia szybkiego śniadania, warto postawić na wąski barek na ścianie przeciwległej do mebli kuchennych. Zajmuje on stosunkowo niewiele przestrzeni, a odpowiednio dobrane krzesła barowe można spokojnie pod niego wsuną, gdy z nich nie korzystamy.

Innym rozwiązaniem, które może spełnić nasze oczekiwania jest składany stół montowany do ściany. Zazwyczaj, gdy jest on rozłożony, swobodne poruszanie się po kuchni nie jest możliwe, natomiast wystarczy tylko jeden ruch, aby szybko go złożyć. Jeśli decydujemy się na stół składany, warto postawić również na składane krzesła. W łatwy sposób można je schować w dowolnym miejscu. Są i tacy, którzy preferują maksymalną funkcjonalność i decydują się na specjalne wieszaki na ścianach, na których wieszają nieużywane krzesła.

Jak optycznie powiększyć wnętrze kuchni – kilka trików

  • Zdecyduj się na jasne kolory – biel, beż, jasne pastelowe odcienie optycznie otwierają przestrzeń.
  • Połyskujące wykończenie mebli pięknie obija światło, co również dodaje kilka centymetrów naszej przestrzeni kuchennej.
  • W przypadku malutkich kuchni warto postawić na maksymalnie jednolite meble, bez wyraźnie odznaczających się linii podziału szafek czy uchwytów. Dobrym rozwiązaniem będą także zabudowane sprzęty.
  • Jeśli nie potrzebujesz wielu szafek, zrezygnuj z górnej części mebli.
  • Im mniej rzeczy na zewnątrz, tym lepiej! Każda rzecz pozostawiona na blacie kuchennym, odbiera Ci kilka centymetrów wolnej przestrzeni.
  • Stosuj wieszaki i relingi kuchenne. Wiszące przedmioty wprowadzają odrobinę lekkości do pomieszczenia. Takie rozwiązanie to również nowe miejsce na kuchenne akcesoria.
  • Zrezygnuj z zasłon i postaw na krótkie firanki. Im więcej światła wpada do Twojej kuchni, tym wydaje się ona bardziej otwarta.
  • Jeśli decydujesz się na zagospodarowanie jednej ściany pod meble, wykorzystaj maksymalnie przestrzeń, nie pozostawiając wolnych luk.
  • Im mniej dodatków, tym lepiej. Pusta przestrzeń zawsze wydaje się większa!

 

 

NASZA SIEDZIBA