> Blog > Etapy projektowania kuchni na wymiar

Etapy projektowania kuchni na wymiar

02.11.2017

Etapy projektowania kuchni na wymiar

Zaprojektowanie kuchni na wymiar wiąże się z koniecznością wprowadzenia określonego harmonogramu prac. Bez niego, zaprojektowanie, a w ostateczności stworzenie wymarzonej kuchni jest znacznie kosztowniejsze. O czym zatem pamiętać, projektując idealną kuchnię na wymiar?

Na początek – przyłącza

Jeśli chcemy mieć dobrze zaprojektowane MEBLE KUCHENNE NA WYMIAR, na początku musimy zastanowić się nad rozmieszczeniem strategicznych elementów instalacji, czyli mówiąc inaczej – przyłączy. O ile można sobie wyobrazić piekarnik podłączony do gniazdka za pośrednictwem dość długiego kabla, o tyle w przypadku przyłącza gazowego może stać się to bardzo trudne. To samo dotyczy przyłącza wody. Najlepiej, aby zlew, piekarnik i kuchnia gazowo – elektryczna znajdowały się stosunkowo blisko siebie.

Dopasowane AGD

Kolejnym krokiem powinno być dopasowanie AGD do naszego ogólnego projektu. Pamiętajmy, że wybierając meble kuchenne na wymiar zawsze dopasowujemy urządzenia AGD do naszego projektu (nigdy na odwrót!). Wybierzmy pomiędzy rozwiązaniami wolnostojącymi a zabudowanymi. Te drugie są kosztowniejsze, ale za to lepiej dopasowane do kuchni na wymiar.

Wybór mebli

Istotą każdej kuchni są szafki kuchenne znajdujące się w strefie, w której będziemy przygotowywać potrawy. Mamy tu do wyboru kilka różnych wariantów:

  1. Jeśli kuchnia jest niska (do około 2.5 metra), możemy zdecydować się na meble podwieszane do wysokości sufitu. Przy wyższych kuchniach dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie wolnej przestrzeni.
  2. Warto zastanowić się, czy preferujemy szuflady, czy może klasyczne szafki. O ile w przypadku mebli podwieszanych wybór jest oczywisty, o tyle jeśli chodzi o szafki stojące, mesz to szczegółowo rozplanować. Dzięki szafkom zyskujemy dużo wolnego miejsca, ale zarazem mamy trudniejszy dostęp do ich zawartości (zwłaszcza tej z tyłu). Z kolei szuflady są mniej pojemne, ale pozwalają na łatwiejsze odszukanie konkretnych przedmiotów.
  3. Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcemy udoskonalić projekt kuchni o ciekawe dodatki. Najlepszym rozwiązaniem jest punktowe oświetlenie, które w mniej doświetlonych kuchniach może stanowić dodatkowe źródło światła.

Koniec projektu, czyli wykończenie ścian

Zastanówmy się także, co zapełni pustą przestrzeń pomiędzy szafkami wiszącymi a stojącymi. Opcjonalnie mogą być to: płytki, szkło lakierowane, szkło z fototapetą lub inne wykończenie, pasujące do mebli. Jeśli wybieramy płytki, koniecznie połóżmy je na ścianie przed montażem mebli, aby sprawdzić, jak będą się prezentować. Czasem to właśnie ta (z pozoru błaha) powierzchnia kuchni, może zdeterminować styl pomieszczenia.

Na koniec zastanówmy się jeszcze, jak wykończyć resztę kuchni. Pomyślmy o kolorze ścian, podłogi, frontów i blatów. O ile kolor ścian zawsze możemy modyfikować, o tyle pozostałe powierzchnie zazwyczaj zostają z nami przez wiele lat.

NASZA SIEDZIBA